/ rynek pracy

Zawody przyszłości- czyli kogo będzie poszukiwał rynek pracy za 10 lat?

Każda młoda osoba zostaje wcześniej lub później postawiona przed koniecznością dokonania wyboru drogi, jaką będzie podążać w dalszym życiu. W takiej sytuacji warto mieć pojęcie o zawodach, które według prognoz będą najbardziej pożądane na rynku pracy. Daleko temu do wróżenia z fusów. To rzetelna i sprawdzona analiza, oparta na danych setek firm w Polsce i zagranicą. Dzięki temu można wybrać się w podróż do przyszłości, aby odnaleźć własną ścieżkę kariery.

Rynek pracy i jego zapotrzebowania są ściśle uzależnione od postępu gospodarczego, technologicznego oraz stylu życia społeczeństwa. To, co kierunkuje nas osobiście podczas wyboru drogi zawodowej to głównie wynagrodzenie, które jest odpowiednio wysokie względem obowiązków oraz poziom zadowolenia z wykonanych czynności. Ważne są także warunki pracy, możliwość rozwoju oraz to, jak bardzo przyczynimy się dla dobra ludzkości.

Chcemy połączyć życie z pasją, tak aby móc zaspokoić wszystkie swoje potrzeby. Najlepiej jeśli jeszcze coś zostanie pod inwestycje lub realizację marzeń. Ktoś może powiedzieć, że oczekujemy zbyt wiele, ale to nieprawda. Wszystko zależne jest od podejścia. Możemy osiągnąć dowolne cele, jeśli odpowiednio się do nich przygotujemy oraz będziemy dość wytrwali. Warto czasem wspomóc się dodatkową wiedzą. Kilka zamieszczonych poniżej prognoz może ustabilizować myślenie o tym, jak najprawdopodobniej będzie wyglądał świat za 10 lat. Wbrew pozorom, to wcale nie jest odległa przyszłość.

pexels-photo-443383

Jak będzie wyglądał rynek przyszłości?

Zapewne nie raz słyszałeś, że grunt to dobre studia. Mówili tak rodzice i dziadkowie. Już we wcześniejszych artykułach pisaliśmy, że to nie do końca taka pewna inwestycja. Wykształcenie wyższe jest ważne, lecz obecnie nawet tytuł magistra nie daje gwarancji na sukces zawodowy. Jeśli trzymany w ręku dokument, który nie jest białym krukiem, jego wartość konkurencyjna znacząco spada.**** W przyszłości zmaleje zapotrzebowanie na pracę wykorzystującą siłę fizyczną. Człowiek w pewien sposób będzie pracował intelektualnie.*** Dłonie będą potrzebne jedynie do precyzyjnych prac i klikania w odpowiednie klawisze.

To, czego możemy być pewni, to indywidualne umiejętności. Dobry fach jest w cenie. Można przewidzieć, że za kilkanaście lat wciąż będą potrzebni specjaliści z różnych branż. Pytanie tylko, jakie zawody rzeczywiście mają pewną przyszłość? Najwięcej firm statystycznych wskazuje na specjalizacje związane z branżą medyczną, informatyką oraz wszelkiego rodzaju działaniem w internecie. Rośnie także znaczenie sektorów rolnictwa, źródeł odnawialnych i ekologii.

Zawody związane ze zdrowiem i medycyną

Zapotrzebowanie na lekarzy nigdy nie zmaleje. Szczególnie poszukiwane są osoby o konkretnych specjalizacjach, jak chirurdzy, stomatolodzy, położne. Powód tego jest bardzo prosty. Póki ludzie żyją, ktoś musi ich leczyć. Kiedy zmienia się społeczeństwo i jego upodobania, rynek pracy ulega przemianie. Kila lat temu niektóre zawody nie istniały lub nie cieszyły się popularnością, podczas gdy teraz otwierane są dla nich nowe szkoły. Medycyna i dbanie o zdrowie to elementy, które nigdy nie przestaną być ważne. Zmieniać się będzie tylko wymiar i formy pracy.

Żyjemy coraz dłużej. Zawdzięczamy to postępowi technologicznemu, większej dbałości o żywienie oraz sprawności fizycznej. Wydłuża się także okres, w którym jesteśmy aktywni zawodowo. Sama liczba ludności znacząco rośnie z każdym pokoleniem. Można więc spodziewać się wzrostu zapotrzebowania na opiekunów osób starszych, schorowanych i niepełnosprawnych. Zawody te mają w większym stopniu uwzględniać wiedzę medyczną. Liczyć się będą aspekty rehabilitacyjne i pielęgnacyjne. Duże znaczenie będzie miało także wdrażanie osób starszych w nowe technologie, które będą usprawniać ich zdolności poruszania się oraz komunikowania z otoczeniem.

Popularność zyskują również usługi psychologów oraz psychoterapeutów. Coraz ważniejszy jest stan naszego samopoczucia i nie bagatelizujemy depresji, fobii czy kompleksów, a staramy się z nimi walczyć. Przewiduje się także powstanie zawodu tele-chirurga. Pozwoli to na operowanie pacjentów za pomocą zaprojektowanych do tego celu specjalistycznych robotów, uzyskując większą precyzję zabiegów. Tele-chirurg będzie mógł przeprowadzać badanie nawet będąc w zupełnie innym miejscu niż pacjent.

medical-appointment-doctor-healthcare-40568

W przyszłości amputacja nie będzie oznaczała wiecznego kalectwa, a ludzkość z łatwością będzie mogła pokonać nawet ciężkie schorzenia za pomocą potocznie zwanej "wymiany na lepszy model". Hodowca organów nie jest zawodem wyciągniętym z czarnego rynku. Nie chodzi o nielegalne wycinanie różnych części ciała człowieka, lecz o dosłowne „hodowanie” ich na potrzeby medycyny. Czysto laboratoryjna praca oparta na precyzji i wiedzy biologicznej. Ta branża zamykać się będzie także w produkcji odpowiednich leków odpowiedzialnych za rozrost komórek macierzystych.

Zwracamy coraz więcej uwagi na to co jemy i w jaki sposób. Ta tendencja ma nie zniknąć w najbliższych latach, a może nawet poszybować w górę. Większość osób stara się prowadzić zdrowy tryb życia. Nie jest jednak to takie proste. Potrzebujemy fachowej wiedzy od specjalistów, np. dietetyków. Osoby wykonujące tę profesję będą rozwiązywać problemy z nadwagą, odchudzaniem i cukrzycą. To wielkie trio chorób cywilizacyjnych, które muszą zniknąć. Rośnie liczba alergików i osób z różnymi nietolerancjami, dlatego każda dieta musi być indywidualnie zaplanowana. Rola dietetyków jest niezastąpiona także przy dochodzeniu do siebie po przebytych chorobach i operacjach. Chęć życia zdrowo jest niejako wyznacznikiem tego, jakie wartości będą przyświecać społeczeństwu w przyszłości. Jeśli już dziś jest to dla Ciebie ważny element codzienności, może warto połączyć to z zawodem. W przyszłości na pewno będzie potrzebnych wielu specjalistów do spraw żywienia.

pexels-photo-204692

Niegdyś zwierzęta posiadały tylko rolę hodowlaną. Musiały być przydatne dla gospodarstwa domowego. Pies pilnował domu lub stada owiec. Wół i koń ciągnął maszyny. Obecnie pupile są dla nas jak rodzina. Chcemy im ofiarowywać najlepszą możliwą opiekę medyczną. Rośnie znacznie praw zwierząt, a ludzie są coraz bardziej świadomi ich potrzeb. Technik weterynarii jest w tym przypadku bardzo elastycznym zawodem. Może znaleźć zatrudnienie w lecznicach, schroniskach czy ogrodach zoologicznych. Ponadto, technicy weterynarii wcale nie muszą leczyć zwierząt, ponieważ ich obecność jest konieczna w instytucjach kontrolujących jakość produktów odzwierzęcych oraz różnych zakładach przetwórstwa spożywczego. Mają oni sprawdzać warunki hodowli, proces produkcji mięsa i wyrobów zwierzęcych.

clinic-doctor-health-hospital

Informatyka i świat wirtualny

Nieustanny rozwój nowych technologii oraz postęp cywilizacyjny sprawiają, że nawet zwykły człowiek staje się dużo bieglejszy w obsłudze maszyn i komputerów. Inteligentne systemy otaczają nas z każdej strony. Przejmują coraz większą ilość obszarów naszego życia. Czas wolny spędzamy w internecie i tam też utrzymujemy większość kontaktów międzyludzkich. Wszechobecna automatyzacja może doprowadzić do wymarcia niektórych zawodów, ale jednocześnie zrodzą się zupełnie nowe. Według nawet najbardziej sceptycznych prognoz, zapotrzebowanie w sektorze IT ma wzrosnąć co najmniej o połowę.

Technologia otacza nas zarówno w życiu prywatnym, jak i w biznesie. Ciężko jest więc wyszczególnić jeden konkretny zawód z tej dziedziny, bo potrzebni będą niemal wszyscy. Korporacje i koncerny poszukują najlepszych z najlepszych, aby udrożnić i zabezpieczyć funkcjonujące w firmach systemy. W przyszłości jeszcze bardziej wydłuży się czas, jaki spędzać będziemy podłączeni do sieci. Szczególnie dotyczyć to będzie urządzeń mobilnych. W takim przypadku problemów ze znalezieniem dobrze płatnej pracy nie będą mieli administratorzy i testerzy komputerowi. Pracodawcy już teraz rywalizują o specjalistów IT, oferując bardzo wysokie zarobki i dodatkowe profity. Firmy gromadzą ogromne ilości danych. Data Scientists będą analizować i segregować te informacje na podstawie określonych schematów.

pexels-photo-577585

Obecnie najbardziej poszukiwane są posady dla programistów Java, senior developerów czy też architektów IT, a już w najbliższych latach na znaczeniu będą zyskiwać stanowiska związane z tworzeniem gier komputerowych i aplikacji. Ważne będzie kreowanie wirtualnej rzeczywistości jako jeszcze bardziej zbliżonej do tego, co widzimy za oknami i odczuwamy w rzeczywistym świecie. Uwzględniając zaś różnorodność języków programowania oraz wciąż powstające nowe serwisy, wygląda na to, że po wyborze dowolnego kierunku programistycznego nie będzie się narzekać na zarobki.

Wraz z rosnącą liczbą użytkowników internetu, zaczęto na poważnie traktować siłę czwartej władzy. Idealnie odzwierciedla to powiedzenie: „Jak nie ma cię w internecie, to nie istniejesz.”. Małe i duże firmy zdają sobie sprawę, że działanie i wytworzona online kampania ma bezpośrednie przełożenie na zyski. Mówi się, że reklama jest dźwignią handlu. Zdecydowanie potwierdziło się to na przestrzeni ostatnich lat, jeśli zwrócimy uwagę na sektor e-marketingu.

Już teraz można dostrzec bardzo atrakcyjne oferty dla specjalistów ds. SEO, SEM, content marketingu, digital marketingu oraz social media. Widząc potencjał w tej branży powstają coraz bardziej oblegane studia związane z marketingiem internetowym. Młode osoby mocno podbiją tę dziedzinę w przyszłości, ponieważ specjalista ds. e-marketingu musi być stale na bieżąco z nowinkami ze świata. Oznacza to bycie ciągle „online”, co zdecydowanie nie jest dla nas problemem, a tym bardzie nie będzie nim w przyszłości.

Grafik komputerowy to zawód niemal pokrewnie związany z rozwojem marketingu i mass-mediów. Człowiek z natury jest wzrokowcem. Twórcy infografik, plakatów i broszur są potrzebni w każdej kampanii reklamowej. Liczyć się będzie przede wszystkim kreatywność. W świecie, w którym już niemal wszystko było, ciężko będzie stworzyć oryginalny projekt. Dobry wygląd chociażby okładki książki w dużej mierze decyduje o jej sprzedaży. Na coraz bardziej konkurencyjnym rynku pracodawcy będą szukali osób, dzięki którym będą mogli się wyróżnić.

pexels-photo-908284

Czysta nauka

Każda z tych propozycji jest racjonalna ze względu na trendy, które pojawiają się współcześnie i pod wpływem różnych czynników rozwiną się w przyszłości. W związku z postępem pojawią się nowe zawody, które dziś mogą brzmieć trochę futurystycznie. Należy jednak pamiętać, że to my powinniśmy dostosować się do potrzeb społeczeństwa, a nie odwrotnie. Jeśli pojawia się problem, naukowcy i teoretycy próbują opracować rozwiązanie. Wśród różnych przyszłościowych zawodów, warto zwrócić uwagę na kilka z nich, które świetnie oddają charakter rynku pracy, który dopiero nastąpi.

Polska niestety wciąż pozostaje w tyle jeśli chodzi o rozwój naukowy w stosunku do krajów zachodnich. Szybki postęp technologii sprawi, że w przyszłości bardzo potrzebni będą pracownicy, którzy umożliwią rozwój innym dziedzinom. Chodzi o wszelkiego typu badaczy świata. Liczyć się będą naukowcy z dziedzin takich jak: matematyka, chemia, fizyka czy też inżynieria. To właśnie dzięki ich badaniom na rynku pojawiać się będą nowe wynalazki, lekarstwa czy też sposoby na pozyskiwanie energii.

pexels-photo-313691

Specjaliści z dziedziny logistyki natomiast będą swoistym mostem łączącym różne branże. Już teraz są niezbędni, aby dobrze funkcjonował kanał transportowy i dystrybucyjny. Liczą się wszędzie, gdzie pojawia się produkcja i sprzedaż. Logistycy i pokrewni im spedytorzy będą odpowiedzialni za planowanie i nadzór całego procesu dostarczania produktu od twórcy do ostatecznego klienta, aby było to jeszcze szybsze, tańsze i skuteczniejsze.

Społeczeństwa będą się także stopniowo bogacić. Nawet zwykli obywatele zaczynają inwestować i planować budżet domowy. Popularność będą wiec zyskiwali różnego rodzaju doradcy finansowi. Wciąż rosnąć będzie świadomość o sposobach i konieczności oszczędzania. Jesteśmy także mniej pewni, że system emerytalny utrzyma się w najbliższych latach, bądź zapewni nam godną starość, dlatego staramy się wziąć finanse w swoje ręce.

Rozwój medycyny wskazuje na to, że w ciągu kilku najbliższych lat będziemy w stanie wykrywać niepożądane mutacje, choroby czy słabości organizmu dziecka, gdy jest w brzuchu matki. Specjalista planowania dzieci z założenia miałby rozwiązywać poważne problemy genetyczne. Będzie to odpowiedź na pragnienie rodziców, aby móc kształtować wygląd i cechy swoich pociech. Co najważniejsze, specjalista planowania ciąży miałby wyszukiwać i niwelować problemy zdrowotne jeszcze przed narodzinami. Metody laserowe i miniroboty staną się bardziej dopasowane i łatwiejsze w zastosowaniu. To, co teraz jest jedynie prototypem, w przyszłości może stać się główną metodą badań. Tego typu specjalista będzie połączeniem lekarza, ginekologa i naukowca, a jego znaczenie dla kształtowania całego społeczeństwa będzie ogromne.

Obecnie wiemy, że nie wykorzystujemy wszystkich możliwości ludzkiego mózgu. Odkąd zdobyliśmy tę świadomość, naukowcy mogą iść znacznie dalej w swoich teoriach. Nieprzypadkowo słyszymy o geniuszach, którzy posiadają znacznie lepszą pamięć, wytrzymałość czy zdolność analityczną od zwykłego człowieka. Przyszłość stawia sobie za cel podniesienie wydajności ludzkiego mózgu. Nasz organizm wciąż jest wielką tajemnicą, dlatego poszerzy się obszar badań naukowych odnoszący się zarówno do teorii, jak i doświadczeń. Specjalista w badaniach nad ludzkim mózgiem miałby za zadanie wspomagać jego rozwój oraz badać nie tylko fizyczne schorzenia, ale i psychiczne urazy, szukając na nie rozwiązań za pomocą medycyny i psychologii.

pexels-photo-356040-1

Wzrost znaczenia przyrody

Pisaliśmy już także o zagrożeniach i szansach związanych z postępującą automatyzacją świata. W najbliższej przyszłości ilość robotów i inteligentnych maszyn będzie diametralnie rosła. Mając tę świadomość jesteśmy zmuszeni do intensywnego poszukiwania nowych źródeł energii. Postępujący konsumpcjonizm powoduje, że nasza planeta zmienia się w wysypisko śmieci. Staramy się prowadzić segregację, montować filtry i ograniczać wytwarzanie spalin, jednak bez nowoczesnych rozwiązań ekologicznych ciężko będzie mówić o jakiejkolwiek przyszłości.

Punkt pierwszy, jeśli w ogóle mówimy o łączeniu ekologii i technologii, to producenci odnawialnej energii. Tego typu osoby miałyby pracować podczas opracowywania maszyn i metod, a także nadzorowania całego procesu wytwórczego. Najważniejszymi punktami badań jest obecnie energia geotermiczna, słoneczna, wiatrowa, wodna oraz atomowa. Inżynierzy elektrotechnologii będą mogli zajmować się elektrotechniką, elektroniką, a także inżynierią telekomunikacyjną lub komputerową. Prognozy wróżą w tym przyszłość.

pexels-photo-744347

Rośnie liczba ludzi i zanieczyszczeń, natomiast pomniejszają się obszary zielone. Mówi się o uprawie roślin na wodno-powietrznych kurtynach, co miałoby zastąpić tradycyjne sadzenie w glebie. Umożliwiłoby to prowadzenie sadów np. na dachach wieżowców. Plantator upraw zostanie początkowo odseparowany od zwyczajowego pojęcia „rolnictwa”, po czym stanie się indywidualnym zawodem przyszłości. Tworzone zostaną specjalne miejsca pod ekologiczne plantacje. Już teraz jest to jedna z najważniejszych dziedzin, które próbujemy rozwinąć, aby przetrwać.

Biotechnolog i nanotechnolog to dwie nazwy, których możemy spodziewać się w nagłówkach ofert pracy za 10 lat. Będą to wysoko cenione zawody w wielu branżach. Biotechnolodzy będą odpowiedzialni za produkcję nowych paliw i substancji im podobnych. Jednocześnie wytwarzane odpowiedniki miałby likwidować zanieczyszczenie środowiska. Nanotechnolog natomiast będzie pracował przy laboratoryjnym wytwarzaniu struktur, materiałów i substancji w skali nano, czyli na poziomie cząsteczek i atomów. Nanotechnologia materiałowa natomiast wytwarza chociażby tworzywa sztuczne czy włókna polimerowe. Ogromne znaczenie mają także sposoby wykorzystywania nanotechnologii w diagnostyce nowotworów. Wraz z rozwojem medycyny, farmakologii i ochrony środowiska, miejsc pracy w tej branży będzie coraz więcej. Konkurencja jest niewielka, a stawki powinny szybko rosnąć.

pexels-photo-256262

Według niektórych teorii, wszystko we wszechświecie zatacza koło. Gdy osiągniemy wysoki poziom cywilizacyjny, niekoniecznie będzie oznaczać to upadek moralności oraz ludzkich odruchów. Gdy spojrzy się analitycznym okiem na przedstawione powyżej przykłady zawodów przyszłości, można odnieść wrażenie, że wręcz powracamy do źródła. Chodzi o świadomość i szacunek względem naszych ciał, umysłów i otaczającej nas przestrzeni.

Część rzeczy będziemy starać się pokonać za pomocą technologii oraz wiedzy, jak chociażby choroby czy skutki złego trybu życia. Inne elementy postaramy się przywrócić do pierwotnego stanu, tak jak to robimy z zanieczyszczeniem ziemi, powietrza i wody. Będziemy starać się planować i przewidywać, aby nie popełniać więcej tych samych błędów. Ludzkość zawsze dążyła do tego, aby nieustannie się rozwijać. **Zawody, które mają najpewniejszą przyszłość to takie, które uczynią świat lepszym. **

Początkowo myśląc o nanotechnologii czy programowaniu, wydaje nam się to zbyt trudne. Dostęp do wiedzy jest jednak ogromny i każdy może z niego korzystać. Z czasem będziemy wiedzieć coraz więcej o świecie, jego prawach i ograniczeniach. Wciąż pozostało wiele tajemnic do odkrycia. Jeśli odgadniemy jedną zagadkę, może zrodzić się następna. Nawet mały krok wykonany dzisiaj, zaowocuje w przyszłości. Warto go wykonać, a potem powielać. Nie musimy się spieszyć. Wciąż mamy czas.