/ nauka programowania

Z czego najlepiej uczyć się programowania?

Większości osób nauka kojarzy się z wieloma godzinami spędzonymi nad książkami, najlepiej tymi grubymi, bo przecież w nich zawarte jest najwięcej informacji. Do takiego modelu przyswajania wiedzy przyzwyczaiła nas szkoła. I choć badania już od dawna dowodzą, że jest to sposób zupełnie nieskuteczny, to i tak wiele osób nadal uczy się tak, jakby chciały zakuć, zdać i zapomnieć. Z pewnością jest to jedna z metod na uporanie się z nudnym i nieprzydatnym przedmiotem na studiach, jednak w przypadku programowania, którego przecież bardzo chcesz się nauczyć, by tym zarabiać na życie, taki sposób raczej nie przyniesie Ci pożądanych efektów. Jak zatem uczyć się programowania?

Podręcznik prawdę Ci powie?


Photo by Chris Lawton / Unsplash

Książki są źródłem wiedzy, które jako pierwsze przychodzi na myśl. Co więcej, podręczniki mają kilka zalet, których słuszność ciężko podważyć – są łatwo dostępne i wygodne, można zabrać je ze sobą niemal wszędzie i uczyć się z nich w każdym wolnym momencie, np. w autobusie, czy w poczekalni u lekarza.

Podręczniki na temat programowania mają jednak dwie bardzo istotne wady, przez które ich użyteczność w nauce jest wątpliwa. Pierwszym minusem papierowych publikacji jest fakt, że bardzo szybko przestają być one aktualne. O ile zależności pomiędzy poszczególnymi elementami kodu są stałe, o tyle technologie powiązane z danym językiem programowania, czy narzędzia pomocne w kodowaniu zmieniają się tak szybko, że bardzo często informacje zawarte w książce są nieprzydatne już w chwili jej publikacji.

Drugą wadą książek o programowaniu jest mnogość informacji w nich zawarta. Choć brzmi to absurdalnie, jest prawdą, zwłaszcza na początku przygody z kodowaniem. Kiedy zaczynasz, warto skupić się na mniej obszernych zagadnieniach z teorii i połączyć je z praktycznymi ćwiczeniami. Dzieląc materiał na małe i łatwe do zapamiętania części, o wiele szybciej i lepiej nauczysz się podstaw i zobaczysz pierwsze rezultaty, które będą motywować Cię do dalszej nauki.

Jeśli nie książka, to co?
Colorful lines of code on a computer screen
Photo by Sai Kiran Anagani / Unsplash

Kursy online stają się coraz bardziej popularnym źródłem wiedzy z wielu dziedzin. Sceptycy powiedzieliby jednak, że taki sposób nauki to jedynie chwilowa moda, niepoparta żadnymi logicznymi argumentami. Ale czy na pewno?

W przypadku nauki programowania, która ma zaowocować zmianą kariery, kursy online są jedną z najszybszych metod na przyswojenie nowych zagadnień. Dlaczego?

  1. Większość kursów online zamieszczona jest na specjalnych platformach, dzięki czemu materiały do nauki są dostępne na wielu urządzeniach – jeśli jesteś w domu, możesz w spokoju uczyć się z komputera siedząc przy biurku. Jeśli dojeżdżasz do pracy tramwajem, masz możliwość przerobienia wybranego zagadnienia na smartfonie lub tablecie, bez zmartwień o to, czy kurs będzie działać poprawnie na urządzeniu mobilnym.

  2. Tworząc kurs online, jego autor nie musi ograniczać się jedynie do tekstu i grafiki. W tego typu materiałach, video jest jedną z najczęściej wybieranych form przedstawiania wiedzy. Jest to ogromna zaleta, zwłaszcza kiedy uczysz się programowania. Dzięki nagraniom pokazującym krok po kroku, co należy robić, o wiele szybciej będziesz w stanie samodzielnie stworzyć linijki kodu, a przecież o tę samodzielność i wprawę chodzi, prawda?

  3. Jako interaktywne źródło wiedzy, kursy online z łatwością mogą być (i są) aktualizowane tak, by przedstawione informacje w każdym momencie były zgodne z panującymi standardami.

  4. Kursy online są maksymalnie nastawione na pokazanie realnych przykładów i rozwiązywanie problemów, które można napotkać w rzeczywistości. Jeśli chcesz nauczyć się programować tak dobrze, by móc rozpocząć pracę w IT, właśnie takie praktyczne podejście stanowi klucz do sukcesu.

  5. Bardzo często razem z kursem oferowany jest dostęp do specjalnej grupy, w której osoby uczące się tych samych zagadnień mogą dzielić się swoimi spostrzeżeniami, zadawać dodatkowe pytania, czy wspólnie rozwiązywać problemy. Takie grupy to nie tylko dodatkowe źródło wiedzy, ale również miejsce, w którym można ocenić zdobyte umiejętności oraz zmotywować się do dalszej nauki.