/ motywacja

Wyjazd do pracy za granicę czy poszukiwanie pracy w kraju?

Odpowiedź na to pytanie z całą pewnością nie jest prosta. Kiedy nasza sytuacja w Polsce wydaje się być beznadziejna, zaczynamy się zastanawiać, czy gdzieś indziej nie byłoby nam lepiej? Rozważamy poziom bezrobocia, ciężkie próby zdobycia stabilizacji, brak perspektyw w rozwoju kariery oraz sytuację polityczną. Kiedy wyjazd za granicę jest rozsądną decyzją? Jakie są za i przeciw migracji zarobkowej?

Od wielu lat, a dokładniej od czasu otworzenia granic i rozwoju możliwości, jakie dała Unia Europejska, spora grupa Polaków wyjeżdża z kraju w celach zarobkowych. Największa fala już minęła, jednak tendencja migracyjna wcale się nie skończyła. Wciąż wielu z nas myśli o pracy za granicą. Jednak dlaczego tak jest? Czy jesteśmy narodem niezwiązanym ze swoją ojczyzną? Czy może pozostanie w niej skazuje nas z góry na porażkę, dlatego musimy uciekać?

sky-blue-flag-poland

Powody wyjazdu za granicę

Mówiąc o tendencji migracji zarobkowej, nie należy brać pod uwagę tylko tych, którzy faktycznie opuścili kraj, ale także tych, którzy mogą to zrobić w najbliższych latach. Obserwując różne grupy społeczne i panujące w nich nastroje, niemal zawsze pojawi się ktoś, kto rozważa wyjazd. Sporo z tych osób ostatecznie nie opuści kraju. Każdy z nas jednak zna chociaż jedną osobę, która powiedziała: „trzeba było wyjechać”, „w tym kraju już nic się nie zmieni” lub „za granicą byłoby inaczej”.

Nie ważne o jaką grupę społeczną chodzi. W każdej pojawiają się osoby, które nie widzą perspektyw na poprawę warunków życia. Do wyjazdu w dużej mierze skłaniają nas zarobki, które są relatywnie wyższe za granicą niż w Polsce. Wiele osób przekonuje lepsza opieka socjalna i medyczna. Nie można także zapominać o systemie podatkowym, który zachęca przedsiębiorców do otwierania firm poza naszymi granicami. W wielu polskich firmach zarabia się najniższą krajową bez szans na jakikolwiek awans. Do tego dochodzi drogi i stosunkowo niskiej jakości poziom nauczania.

Wielu z nas w krytycznych momentach swojego życia, czuje bezsilność w starciu z systemem, złość na biurokrację i polityków, którzy wprowadzają dodatkowy chaos. Wyjeżdżamy, gdy zmusza nas do tego sytuacja materialna. Typowym przykładem jest moment, gdy na świat przychodzi dziecko. Wysokie koszty utrzymania i wyedukowania potrafią przerosnąć młode małżeństwa. Ciężko mówić już o jakimkolwiek zabezpieczeniu siebie i bliskich na przyszłość.

pexels-photo-173666

Powody pozostania w kraju

Dlaczego mimo pozornie złej sytuacji większość z nas jednak zostaje w Polsce? Ciężko zakładać, że chodzi o lenistwo. Powodów może być kilka, a do głównych należy zdecydowanie koszt wyjazdu. Tu warto zaznaczyć, że zupełnie czymś innym jest praca tymczasowa za granicą, a opuszczenie kraju na długie lata.

Zazwyczaj w tym pierwszym przypadku jest dużo łatwiej i taniej. Szczególnie jeśli decydujemy się na sprawdzone firmy, które zajmują się transferem pracowników. To już niemal tradycja, że w okresie letnim, wielu młodych ludzi, w tym świeżych maturzystów i studentów, wyjeżdża na pola uprawne i plantacje firm zagranicznych. Kiedy jednak pomyślimy o wyjeździe na dłużej, musimy wziąć pod uwagę koszty wynajmu mieszkania. Część z nich należy ponieść już przed wyjazdem. Często więc pierwsze miesiące musimy przetrwać „o chlebie i wodzie”.

Kolejnym ważnym powodem jest rozłąka z rodziną. Bardzo rzadko zdarzają się sytuacje, w których za jednym razem można pozwolić sobie na wyjazd w kilka osób. Jeśli już myślimy o całkowitym przeniesieniu, musimy najpierw stworzyć „solidny grunt”, a wiele osób nie chce pozostawiać na ten czas swoich bliskich. Często rezygnujemy z planów, gdy zaczynamy myśleć o braku znajomości języka. Odstrasza nas odmienna kultura, religia oraz klimat. Boimy się, że zostaniemy sami bądź ze względu na brak zrozumienia sytuacji, sprowadzimy na siebie kłopoty.

pexels-photo-612877

Dlaczego warto wyjechać za granicę?

Prócz zarobków, sytuacji socjalnej oraz możliwości kariery są także inne pozytywy, które z czasem odczujemy w związku z wyjazdem za granicę. Przede wszystkim lepsza sytuacja finansowa może być doskonałą okazją do oszczędzania, aby potem zainwestować. Zgromadzone na ciężkiej pracy pieniądze możemy przekazać na swój rozwój lub na rozkręcenie biznesu. Za granicą mamy najlepszą możliwość nauki języka obcego. Wiele osób wyjeżdżając, nie potrafiło powiedzieć ani słowa po angielsku, niemiecku czy francusku. Po czym, po kilku latach okazuje się, że potrafią mówić płynnie w tych językach. Dzieje się tak, ponieważ jesteśmy zmuszeni się nim posługiwać, aby zostać zrozumianym. Mamy z nim stały kontakt, a nasze myślenie zaczyna się stopniowo przestawiać na inną kulturę i wyrażenia.

Praca za granicą daje możliwość zapoznania się z nieznaną tradycją oraz obyczajami. Można łatwo rozróżnić światopogląd i sposób bycia osób, które dużo podróżują. Zazwyczaj są one dużo bardziej obeznane w świecie, tolerancyjne i otwarte na ludzi. Potrafią sobie radzić w nowych sytuacjach, mają zwiększą odwagę i poczucie wartości. Emigracja w celach zarobkowych uczy nas samodzielności i odpowiedzialności. Wykształcenie i doświadczenie zawodowe zdobyte w firmach zagranicznych jest znacznie wyżej oceniane przez pracodawców. Możemy więc śmiało stawiać na jakość, która zawsze zwróci się podwójnie.

pexels-photo-417395

Dlaczego lepiej zostać w kraju?

Każdy z nas musi kiedyś wejść w dorosłe życie. Pojawiają się kolejne problemy. Musimy odpowiadać sami za siebie w coraz większym stopniu. Każdego czekają pierwsze potyczki z biurokracją, systemem zdrowotnym czy podatkowym. W kraju mimo wszystko mamy większe możliwości wsparcia i zrozumienia na poziomie międzyludzkim. Nie chodzi tylko o język. Mamy obok osoby, które przeszły przez to samo i mogą nam pomóc, jak chociażby członkowie rodziny czy przyjaciele. Latami budowaliśmy sobie bazę znajomości, kontaktów i więzi, których często nie doceniamy, póki ich nie stracimy. Za granicą będziemy sami nie tylko pod względem fizycznym, ale i duchowym. Polacy za granicą najczęściej tęsknią za przejawami polskości, za słyszeniem ojczystego języka i za tradycyjnym jedzeniem. Jest to związane z poczuciem wyalienowania, które czujemy, nim uda nam się zaklimatyzować w nowym miejscu.

Rozpoczęcie życia za granicą jest znacznie trudniejsze od dorosłości w kraju, do którego jesteśmy przyzwyczajeni. Tutaj wiemy, czego możemy się spodziewać i gdzie szukać ewentualnej pomocy. W kraju jesteśmy przyzwyczajeni do pewnych zachowań. Zderzenie z odmienną kulturą może nas mocno zdziwić. Mówi się przecież, że wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma. Oznacza to, że inne kraje to nie tylko piękne zdjęcia z ofert turystycznych. Posiadają także biedniejsze dzielnice i problemy, które pojawiają się na różnym etapie życia.

Problemem często nie jest sama sytuacja w kraju, a my sami i nasze nastawienie. Polaków cechuje zwyczajny pesymizm. Mało kto z nas wierzy, że sytuacja na polskim rynku pracy może ulec zmianie na lepsze w najbliższym czasie. Czarnowidztwo dotyczy także nas samych. Zakładamy z góry, że coś się nie uda, dlatego nie podejmujemy żadnego działania. Niebo jest tak samo błękitne i w Polsce i za granicą. Praca jest tak samo ciężka. Nie wyjeżdżamy na wakacje, więc musimy być gotowi na wiele wyrzeczeń. Za granicą pojawi się wiele nowych problemów. Osiągniecie czegoś w życiu nie jest zależne od miejsca, a on nas samych. Sukces składa się w 90% z ciężkiej pracy, a tylko w 10% z talentu i szczęścia. Wszystko, co mówimy o tym, co podcina nam skrzydła w Polsce to tylko wymówki. Powinniśmy je odrzucić i spojrzeć na siebie. Czemu tego nie robię? Co mnie powstrzymuje? Dlaczego jeszcze tego nie mam? Powodem nie jest system ani brak pieniędzy, tylko nasza własna słabość.

pexels-photo-1153215

Jeśli naprawdę ci zależy na osiągnięciu czegoś, zrobisz to niezależnie od miejsca. Trzeba pokonać strach i lenistwo. Robić odważne kroki. Gdy już wejdzie się na konkretną drogę, należy robić wszystko, aby się na niej utrzymać. W Polsce, jak i zagranicą można wiele osiągnąć, jak i wiele stracić. Szczęście jest efektem naszego działania, a nie darem od losu. Dla najlepszych praca zawsze się znajdzie. Jeśli nie jesteś jeszcze najlepszy to ucz się i pracuj, aby zostać ekspertem w swoje branży. Ambicja i wytrwałość w działaniu zawsze doprowadzi do sukcesu.