/ porady praktyczne

Rzemiosło czy powołanie? Jaki powinien być dobry programista?

W społeczeństwie panuje przekonanie, że pewne zawody są z góry przeznaczone dla konkretnych typów osobowości. Myśląc o maklerze, opiekunce do dzieci lub tej cierpliwej pani z okienka na poczcie, od razu mamy pewną wizję w głowie. Dziwimy się, kiedy ktoś nie pasuje do naszego wyobrażenia. Warto w takim razie przyjrzeć się, czy owiany strachem zawód programisty posiada tak wygórowane cechy charakteru. Co go wyróżnia?

Analizowanie i logiczne myślenie

Ludzki mózg podzielony jest na dwie części. Lewa półkula odpowiada za pisanie, mówienie, liczenie w pamięci oraz logikę. Prawa półkula odpowiedzialna jest natomiast za kreatywność, abstrakcję i wyobraźnię. Człowiek myśli krzyżowo, czyli może korzystać obu części mózgu. Z czasem może wykształcić pewne umiejętności mocniej od pozostałych, stając się specjalistą. Za wszystkie czynności związane z analizą, odpowiada lewa półkula i są to podstawowe cechy osób, które czują się bardziej "techniczne". Programista musi posiadać pewną bazę wiedzy z zakresu wzorów projektowych, bibliotek i problemów informatycznych. Musi potrafić je dostrzec, zbadać i szukać rozwiązań. Często jest to bardzo złożony, wieloetapowy proces, dlatego ważną cechą jest umiejętność oceniania problemu jako całości, a nie samego elementu.

Nie jest jednak tak, że mając smykałkę do bardziej polonistycznego myślenia, jesteśmy z góry skazani na porażkę. Mózg jest mięśniem i można go trenować, jak każdy inny. Na wielu uczelniach kładzie się nacisk na wiedzę teoretyczną. Natomiast do rozwoju analitycznego myślenia konieczne jest działanie w grupie, w której komunikacja jest na wysokim poziomie. Z natury bowiem posiadamy tylko jeden tok myślenia. Można to porównać do pędzącego w wyścigu konia, który nosi klapki na oczach. Pozwala to mu się nie rozpraszać, ale także uniemożliwia widzenie tego, co znajduje się po za wytyczoną ścieżką. Dzięki obcowaniu z innymi ludźmi, musimy mieć styczność z ich rozumowaniem, zasadami, przyzwyczajeniami oraz zrachowaniami. Czasem ktoś może pokazać nam takie rozwiązanie, na które nigdy byśmy nie wpadli. Pomaga to zrozumieć potrzeby klienta, rozmawiać z nim, a co za tym idzie, zaspokoić jego potrzeby produktem "uszytym na miarę".

paper-3213924_960_720

Poprawa jakości i cierpliwość

Kiedy uczymy się myśleć analitycznie, zaczynamy dostrzegać podobieństwa między sytuacjami. Dobry programista potrafi wykorzystywać części jednego kodu w różnych projektach. Nie traci czasu na ciągłe powielanie tego, co już kiedyś stworzył. Każdy system wymaga wiele pracy i wysiłku, dlatego programiści coraz częściej zaczynają działać na zasadzie open source. Pozwala to na współpracę między osobami z całego świata, w celu stworzenia czegoś lepszego. W pracy programista musi skupiać się na badaniu i sprawdzaniu tego co jest kluczowe w trakcie tworzenia kodu. Zapotrzebowanie rynku pracy, jak i zainteresowanie programistów, coraz bardziej zbliżają się ku zawodzie testera. W każdym działaniu należy dążyć do poprawy jakości informatycznej ogółu branży IT.

Błędy są rzeczą ludzką. Podczas projektowania zdarzają się pomyłki. Mając na uwadze chęć ciągłej poprawy jakości swojej pracy, będziemy potrafili zdobyć się na cierpliwość i determinację. Ludzkość nie doszłaby do niczego, gdyby poddawała się po kilku porażkach. Szczegółowość jest cechą, którą wysoko cenią pracodawcy i firmy zlecające. Nikt nie chce zapłacić za niedbały i niechlujny produkt. Programista jest twórcą, a nawet powieściopisarze muszą przygotowywać odpowiednią dokumentację i spisywać komentarze dla tych, którzy będą z jego pracy korzystać. Każde niedbalstwo od razu zostanie napiętnowane, gdy podejmiesz się pracy w grupie. Lepiej pracować powoli, ale dokładnie. Zawsze liczy się ostateczna jakość. Gdy podpiszemy się pod czymś wielkim, mając świadomość, że jest to dopracowane w każdym szczególe, poczujemy prawdziwą dumę. Wartościowy produkt zawsze sam się obroni.

people-3370833_960_720

Odpowiedzialność i dokładność

Twój twór jest jak mała roślinka, która pnie się w górę. Jeśli odpowiednio o nią zadbasz, może stać się ogromnym drzewem, które daje cień i podporę. Gdy jednak w pewnym momencie coś zaniedbasz, chociażby z lenistwa, drzewo może się zawalić, niosąc spustoszenie. W pracy programisty liczy się odpowiedzialność za kod. Oddają swoją pracę zleceniodawcy nie można być czegoś niepewnym. Dobry pracownik nie będzie liczył, że coś się poprawi, gdy już się zepsuje. Produkt nie może być przetestowany pobieżnie na podstawowych parametrach.

Często nie można przewidzieć każdego zachowania komputera, ale większości z nich możemy uniknąć, pisząc sumienny kod. Prócz dążenia do poprawy jakości, dokładności i cierpliwości musi istnieć coś, jak poczucie odpowiedzialności za to pod czym się podpisujesz. Jako programista jesteś marką. Jeśli chcesz się sprzedawać i zdobywać zlecenia, twoja praca będzie wymagać pewnej dyscypliny. Każdy jednak ma momenty, kiedy czuje się całkowicie wypalony. Nawet lubiąc swoje zajęcie, można ze zmęczenia pominąć zwyczajowe procedury sprawdzające. Zazwyczaj na początku drogi kariery jesteśmy dużo bardziej czujni i dokładni. Każde zlecenie traktujemy z ogromną powagą. Gdy jednak robimy coś setny raz, może dojść do sytuacji, w której nasza organizacja pracy znacząco spadnie. Przed wpadnięciem w rutynę uratuje nas właśnie poczucie odpowiedzialności, które nie pozwoli sprzedać komuś bubel.

pexels-photo-175045

Samodzielność i chęć wiedzy

Podczas tworzenia oprogramowania można spotkać się z większymi bądź mniejszymi problemami. Czasem można odnieść wrażenie, że uderza się głową w niewidzialny mur. Nie ważne z jakiej strony próbujemy do czegoś podejść, ciągle nie wychodzi. Nie warto się załamywać ani unosić emocjami, ponieważ mimo trudności wykazujemy ważną cechę dobrego programisty, czyli samodzielność. W przypadku problemu, w pierwszej kolejności należy podjąć wszystkie możliwe próby poradzenia sobie samemu. Jeśli wykorzystamy już całą wiedzę, warto poszukać dalej. Może coś zapomnieliśmy lub przeoczyliśmy? Każdy problem należy podjąć aktywnie, uruchamiając wszystkie możliwe drogi pierwszej pomocy. Musimy określić problem, aby potem poszukać różnorodnych rozwiązań. Podejmując samodzielne próby, rozwijamy własną kreatywność. Pokonanie jakiejś słabości samo w sobie jest powodem do dumy.

Nie ważne, na którym etapie kariery się obecnie znajdujesz, każdy może czegoś nie wiedzieć. Zamiast mówić "nie umiem" należy mówić "dowiem się". Wykonałeś tysiąc projektów i szło dobrze, aż do tysiąc pierwszego. Nikt nie jest kompletny w jakiejś dziedzinie. Nie ważny jest aktualny brak wiedzy, ponieważ mówiąc "dowiem się" skupiasz się już na przyszłości, w której będziesz to wiedział. Niektórzy ludzie są bardzo dobrzy w udawaniu zrozumienia. Kiwają głowami nawet jeśli ich mina zdradza wyraźne zagubienie. W takiej sytuacji nawet wskazane kwestie do poprawki, nie pozwolą nam ruszyć z miejsca. Bez zrozumienia istoty problemu, błędy będą się powtarzać. Lepiej jest zaoszczędzić sobie czasu i przyznać się do niewiedzy. Najważniejsze jest podejmowanie samodzielnych prób i poszukiwanie brakującego elementu układanki.

puzzle-3302737_960_720

Samookreślenie i pewność siebie

Na rynku pracy bardzo pomaga umiejętność samooceny. Ważne jest, aby potrafić ocenić samego siebie w sposób rzetelny i dość krytyczny. Wraz ze zwiększającym się doświadczeniem coraz dokładniej potrafimy nazwać swoje mocne i słabe strony. Zleceń jest dużo i posiadają odmienne specyfikacje, dlatego należy wiedzieć, w jakich technologiach jest się najlepszym. Musimy sami potrafić opisać siebie, aby wzmacniać najlepsze umiejętności. Czasem wpisując coś do CV dochodzi do sytuacji, gdy pracodawca musi weryfikować ich faktyczność. Nie trzeba znać wszystkich technologii. To zwykły stereotyp. Poprawne samookreślenie się pozwala na rzeczywistą pewność siebie. Deklarując swoje umiejętności, w każdej chwili możemy je potwierdzić. Zyskujemy wtedy na wiarygodności. Wpływa to także na terminowość wykonywanych projektów, co ma ogromne znaczenie w postrzeganiu ciebie jako marki, w którą warto inwestować. Lepiej określimy swoją stawkę i czas jaki potrzebujemy na pracę.

Jeśli więc potrafisz dobrze analizować siebie samego, jest to cecha niewątpliwie przydatna w zawodzie programisty. Gdy ktoś zapyta: "Czy wszystko działa?" Nie można odpowiedzieć: "Chyba tak." Jeśli wiesz, że coś potrafisz i że dokładnie to sprawdziłeś, nie ma prawa się zepsuć. W świecie specjalistów różnych branż często występuje tak zwany efekt Krugera-Dunninga. Osoby mające braki w wiedzy, zawyżają swoje zdolności. Przeciwna sytuacja jest u tych, naprawdę kompetentnych. Wynika to często z faktu, że będąc dokształconym mamy świadomość całego ogromu tematów, o których możemy czegoś nie wiedzieć. Ignorant tego nie wie, bo nawet nie próbował się z tym zmierzyć. Pisaliśmy wcześniej o chęci nauki. Gdy już zgłębimy dany temat trzeba umieć głośno powiedzieć: "Potrafię to i to, a tego się jeszcze uczę." Spróbujmy spojrzeć na siebie jak na pracownika. Ile byś sam sobie zapłacił? Czy wzbudzasz wrażenie człowieka rzetelnego i znającego się swoim fachu? Jeśli coś potrafisz, nie ma żadnego powodu, aby się z tym kryć. Jeśli nie, łatwiej zniesiesz krytykę, a popełniane błędy będą dodatkowo motywować.

black-wallpaper-black-and-white-boxer-3797-1

Ciekawość i kreatywność

Dobry programista bezustannie zastanawia się, dlaczego coś funkcjonuje w taki, a nie inny sposób. Ciekawość świata jest cechą, którą początkowo ma każdy z nas. Dzieci rozkładają zabawki, aby zobaczyć, jak są zbudowane. Z czasem jednak przestajemy zadawać pytania, które wydają nam się oczywiste lub zbyt problematyczne, a to wielki błąd. Ciekawość świata to podstawa bycia dobrym, w czymkolwiek. Musisz bowiem "chcieć" a nie "musieć" się dokształcać.

Wbrew pozorom wiele osób o technicznych predyspozycjach posiada bardzo artystyczne zainteresowania. Kreatywność pozwala na nietypowe podchodzenie do danego zagadnienia, co jest niezbędne w każdym procesie twórczym. Dzięki wyobraźni możemy myśleć o czymś, co jeszcze nie istnieje. Mając w sobie tą nutkę dziecięcej fascynacji do otaczającego nas świata, unikamy nudy. Wszystko będzie wydawać się ciekawsze. Nawet szczegółowa i powolna praca przyniesie satysfakcję. Będziemy potrafić cieszyć się z małych sukcesów. Ciekawość spotęguje także chęć do nauki. Poszukując nowych doświadczeń, zdobędziemy wiedzę, a co za tym idzie stajemy się jeszcze lepsi w tym co robimy.

paint-2985569_960_720

Wyraźnie widać, że wykształcenie techniczne w zawodach matematycznych, informatycznych lub automatycznych to dziś nie wszystko. Wizerunek typowego okularnika dawno przestał być aktualny. Branża IT ulega ciągłym zmianom, dlatego nauka programowania również musi być rozwijana. Przewagę na rynku pracy zdobywają osoby, które prócz znajomości technologii posiadają otwartą i bogatą osobowość. To co cechuje najlepszych to cierpliwość, pasja, dokładność i samodzielność. Ponad wszystko warto ciągle udoskonalać swoje umiejętności, zadawać pytania i w kreatywny sposób poszukiwać odpowiedzi. Na szczęście powstają coraz lepsze i liczniej oblegane szkoły, kursy oraz szkolenia, które nie tylko uczą zdolności programistycznych, ale i umiejętności miękkich. W ostatecznym rozrachunku stają się one piękną ozdobą wiedzy i doświadczenia.

Chciałbyś dowiedzieć się więcej? Rozwiń swoją karierę, sprawdź nasze kursy , lub odwiedź naszą stronę : www.zmienkariere.pl