/ technologia

Przyszłość nie jest taka straszna- zalety automatyzacji

Pisaliśmy już o zagrożeniach jakie wynikają z powszechnego wprowadzenia robotów do naszego życia. Czarnych scenariuszy jest dużo, więc podświadomie wielu z nas czuje niepokój o przyszłość. Automatyzacja wciąż postępuje, ponieważ przynosi duże korzyści. Jakie dokładnie zyski przyniesie firmom i społeczeństwu? Czemu jest nam tak potrzebna?

Co potęguje automatyzację?

Udoskonalanie wszystkich procesów technologicznych w naszym życiu, wynika ze stale rosnących wymagań społeczeństwa. Chcemy mieć lepsze samochody, telefony, komputery, a firmy potrzebują dokładniejszych, tańszych i szybszych rozwiązań, aby je tworzyć. Wzrost konsumpcji oraz liczy ludności powoduje zwiększenie zapotrzebowania na dobra materialne. Zaspokojenie potrzeb klientów wymaga zwiększenia poziomu automatyzacji w otaczającej nas rzeczywistości. Podstawą w ideologii produkcyjnej i usługowej jest minimalizowanie kosztów, a powieszanie zysków. Celem wszelkiego rodzaju działalności jest zysk. W przeciwnym razie firma odnotowuje straty, stając się nierentowna. Naturalną rzeczą jest szukanie takich rozwiązań, które pozwalają jak najwięcej zarabiać.

Tępo produkcji i dystrybucji musi nadążyć za naszym tempem życia. Klient chce otrzymać produkt szybko, a w tym przypadku maszyny znacząco górują nad człowiekiem. Największe różnice po wprowadzeniu automatyzacji dostrzegają firmy, w których praca jest schematyczna. W takim przypadku roboty sprawdzają się świetnie. Nie ma co się oszukiwać. Maszyna jest bardziej wydajna od człowieka. Może pracować dłużej i dokładniej. Nie ulega zmęczeniu ani nie starzeje się. Nie można winić pracodawców za chęć rozwoju i ambicję w dążeniu do stania się potęgą swojej branży. Pracownik chce zarabiać, ale jego pracodawca także. To naturalna reakcja, że wybieramy takie rozwiązania, które są dla nas najbardziej korzystne. Automatyzacja jest więc w pewien sposób nieunikniona.

businessman-3300907_960_720

Nowe zawody

Dookoła nas panuje przekonanie, że wprowadzenie robotów na miejsce ludzi doprowadzi do braku miejsc pracy i zwiększenia wskaźników bezrobocia. To wcale nie musi być prawdą, ponieważ choć znikną zawody fizyczne, zwiększy się zapotrzebowanie na specjalistów od programowania systemów. Poszerzy się rynek serwisów i branż remontowych. Firmy będą poszukiwać wyspecjalizowanych fachowców, którzy będą czuwać nad całym procesem produkcyjnym oraz będą wdrażać nowe rozwiązania do ogólnego obiegu. Rozwiną się systemy kontrolujące i zapewniające bezpieczeństwo przed konkurencją. Aby nie stracić pracy, trzeba potrafić "wbić się w rynek". Śledząc zmiany, jakie zachodzą na całym świecie, możemy próbować przewidzieć przyszłość.

Myśląc logicznie można dojść do wniosku, że maszyny będą pracować za ludzi, lecz ktoś będzie musiał je wymyślić, przetestować, sprzedać, uruchomić i konserwować. Potrzebni będą projektanci i inżynierowie. Ktoś będzie musiał montować części zamienne. Choć maszyny są o wiele wydajniejsze od ludzi, zawsze mogą się uszkodzić. Jeśli nie byłoby osoby zdolnej ją naprawić, może dojść do najgorszego dla przedsiębiorców scenariusza, czyli zatrzymania linii produkcyjnej. Taka katastrowa jest mierzona w setkach tysięcy pieniędzy wyrzuconych w błoto. Zamiast bać się zastąpienia, dobrze jest myśleć przyszłościowo. Może rozwiązaniem jest współpraca między ludźmi a maszynami, aby osiągnąć najwyższy w dziejach ludzkości poziom cywilizacyjny?

paper-3225109_960_720

Jakość produktów

Maszyny są znacznie dokładniejsze od ludzkiego oka czy dłoni. Gdyby nie maszyny nie posiadalibyśmy maleńkich części komputerów, nanorobotów czy trudnych do złożenia fragmentów konstrukcyjnych. Główną zaletą maszyn, jest to, że zawsze trzymają się schematu. Po wprowadzeniu konkretnych parametrów, nie zmienią ich samodzielnie. Umożliwia to zmniejszenie ubytków poprodukcyjnych. Wszystkie drobne elementy zostają wykorzystane z dokładnością co do minimetra. Tworzy to niekończącą się ilość identycznych kopii, które spełniają tak samo wysoki standard jak oryginał.

Ustalone normy jakościowe oraz wizualne będą zawsze spełnione, a otrzymany ostatecznie produkt pozbawiony odchyleń lub uszczerbków. Zniwelowany jest margines błędu ludzkiego, który może wynikać z braku wiedzy, dokładności, zmęczenia lub lenistwa. Maszyna może pracować w nocy, tworząc tak samo dobre produkty, jak za dnia. Komputer nie posiada osobistych problemów, które mogą przełożyć się na efektywność w pracy. Z punktu widzenia każdego przedsiębiorcy jest to rozwiązanie idealne. Może bowiem dostarczyć klientom coś doskonałego, z czego będą zadowoleni. Popyt napędza podaż. Rośnie konkurencja, więc firmy muszą stawiać na wysoką jakość swoich produktów, a to umożliwiają im maszyny.

autos-214033_960_720

Ilość i szybkość produkcji

Jak już zostało wspomniane automatyzacja procesów produkcji, zwana w branży automatyką przemysłową, umożliwia przede wszystkim maksymalizację zysków firm. Maszyny są w stanie produkować więcej wyrobów w znacznie krótszym czasie. Automatyzacja produkcji bezpośrednio przyczynia się do przyśpieszenia wszystkich czynności im pokrewnych. Maszyny mogą być zastosowane nie tylko przy tworzeniu, ale pakowaniu, przewożeniu i dostarczaniu do klienta pod same drzwi domu. Są w stanie obracać i przenosić ogromne konstrukcje, z którymi zwykły człowiek miałby duży problem.

Oszczędność czasu oraz wzrost liczny produkowanych dóbr materialnych wpływa na mniejsze koszty ich wytworzenia. Będziemy w stanie kupić je taniej. Pracownik przy maszynach będą wysoko wykwalifikowani, więc mogą zarobić więcej, tak samo jak cała firma. Mówiąc najprościej, wprowadzając automaty na linię produkcyjną, można szybko podnieść ilość i szybkość produkcji, co ostatecznie podnosi zyski. W ten sposób zostaną zniwelowane koszty, jakie musi ponieść przedsiębiorca na samym początku produkcji. Nowe technologie szybko się spłacają i zarabiają na siebie, pozostawiając duże możliwości bogacenia się.

cash-coins-currency-40140

Bezpieczeństwo pracowników

Warto sobie przypomnieć o ilości ofiar, jakie pochłonął czas wzrostu przemysłowego. Choć jest to przykry obraz, gorsze byłoby nie wyciągnięcie wniosków z popełnionych błędów. Już dziś powierza się robotom zadania, które są trudne do wykonania dla ludzi. Dużo bardziej humanitarnym rozwiązaniem jest stracić maszynę niż życie pracownika. Myśląc o tym w ten sposób, powszechna automatyzacja jest procesem stworzonym dla dobra ludzi. To inwestycja w zdrowie i bezpieczeństwo człowieka, a nie wyrzucanie go po za margines przydatności.

Maszyny sprawdzają się świetnie w ciężkich warunkach, które mogą zagrażać życiu człowieka. Argument najlepiej odnosi się do miejsc, w których panują wysokie temperatury, duża wilgotność i hałas. Ludzie nie będą musieli wykonywać prac tam, gdzie występują szkodliwe substancje. Zwiększa także precyzję działania, co ma ogromne znaczenie chociażby w medycynie. Zautomatyzowane systemy potrafią wykrywać zagrożenie na bardzo wczesnym etapie, co pozwala szybko je eliminować. Roboty coraz chętniej są wykorzystywane są w budownictwie, górnictwie, przemyśle spożywczym i drzewnym. Praca człowieka ograniczać się będzie do monitorowania i analizowania maszyn. Jeśli firma dba o zachowanie bezpieczeństwa pracowników obsługujących maszyny, znacząco spada czynnik wypadków.

breathing-apparatus-dangerous-equipment-36429

Rozwój firm to rozwój kraju

Patrząc na sytuację w Polce można wyróżnić dwie grupy przedsiębiorców, którzy podchodzą bardzo pozytywnie do procesu automatyzacji. Pierwszą z nich tworzą oddziały koncernów zagranicznych. Światowej sławy marki posiadają w swoim budżecie spore środki przeznaczone na rozwój systemów informatycznych. Kierownicy i menagerowie odpowiedzialni za osiągane zyski, dostrzegają wiele korzyści płynących z automatyzacji systemów i wprowadzania innowacyjnych rozwiązań. Drugą grupę stanowią polskie firmy lub spółki z udziałem kapitału zagranicznego. W tym przypadku stosowane są systemy miękkie, czyli dotyczące zarządzania personelem lub księgowością.

Duże koncerny mogą sobie pozwolić na zakup najlepszej jakości sprzętu. Jednak w przypadku mniejszych działalności, sytuacja nie przedstawia się już tak różowo. Mimo szczerych chęci, systemy automatyki są niestety dość drogie. Przydzielane są więc różnego rodzaju dotacje i pożyczki, aby przeciwdziałać powstaniu monopolu w danej branży. Nie jest to jednak koszt bezpodstawny, a inwestycja. Ostatecznie bowiem nowoczesne rozwiązanie są w stanie zwiększyć zyski i efektywność o kilkaset procent. Dobrze zarządzane systemy ograniczają zanieczyszczenie środowiska oraz zmniejszają produkowanie odpadów, za które także trzeba płacić. Zwykły człowiek zazwyczaj nie myśli o całości, a o tym, co go bezpośrednio dotyczy. Taką kwestią może być strata pracy lub strach przed utratą kontroli nad robotami. Dobry przedsiębiorca musi jednak patrzeć przyszłościowo. Gdy firmy rozwijają się, napędzają gospodarkę, a na tym korzystają obywatele i całe państwo. Organizacja IBnGR wskazała, że przedsiębiorstwa, które zdecydowały się na wdrożenie automatyzacji produkcji, cieszą się wzrostem zarówno finansowym, jak i jakościowym. Tego typu rozwiązanie są więc dobrym pomysłem dla Polski, która wciąż pozostaje w tyle za innowacyjnym zachodem

Automatyzacja w strefie produkcyjnej i usługowej podnosi standard naszego życia. Zachowują zdrowy rozsądek, przynosi ogromne korzyści dla całego społeczeństwa. Możliwości rozwoju są ogromne. Każdego roku wykształcamy tysiące świetnych specjalistów IT, inżynierów czy projektantów. Powoli przesuwamy się do przodu, co widać po wzroście zapotrzebowania na informatyków, programistów i automatyków na rynku pracy. To nie przyszłości się boimy, a tego, że nie będziemy potrafili się do niej dostosować. Warto więc podejmować nowe wyzwania, aby wkroczyć w nową, lepszą rzeczywistość z wysoko podniesioną głową.