/ rynek pracy

Praca zdalna czy praca w biurze? Jakie zawody i opcje są dostępne?

Często marzymy o tym, aby móc pracować, nie wychodząc z domu. Czy jednak praca zdalna jest naprawdę spełnieniem snów? Na czym dokładnie polega? Jakie posiada wady i zalety w zestawieniu z tradycyjną formą pracy biurowej? Jakie są jej formy? Na co należy zwrócić uwagę? Warto się przyjrzeć temu bliżej, szczególnie, że poszukując ofert pracy coraz częściej można trafić na ogłoszenia o pracy zdalnej.

Czym jest praca zdalna?

W dużej mierze praca zdalna opiera się na wykonywaniu swoich obowiązków zawodowych poza terenem firmy. Często zwana jest pracą z domu, tele-pracą lub e-pracą, podczas której wykorzystuje się najnowsze technologie. Zazwyczaj nie wymaga bezpośredniego kontaktu ze zleceniodawcą, ponieważ można kontaktować się za pomocą poczty elektronicznej lub komunikatorów internetowych. Minęły już czasy, gdy każdy pracował po 8 godzin od rana do wieczora, zostawiając weekendy wolne. Wbrew pozorom wiele przedsiębiorstw coraz bardziej odchodzi od tego schematu. Jest on mało wydajny. Bardziej liczy się mobilność w działaniu, a to może zapewnić właśnie praca zdalna.

Mimo, że tego typu forma zatrudnienia cieszy się rosnącym zainteresowaniem nie tylko ze strony pracodawców, ale i pracowników, to wciąż jest postrzegana z pewnym przymrużeniem oka. Osoby, która pracują z domu nie są traktowane do końca poważnie. Ciężko jest nam uwierzyć, że może to być coś więcej niż zajęcie dorywcze lub tymczasowe. Pracę zdalną zazwyczaj można wykorzystywać we wszelkiego rodzaju działalności kreatywnej: graficy, copywriterzy, rysownicy, redaktorzy, tłumacze, informatycy oraz projektanci. Twórcy bardzo często otrzymują wynagrodzenie za wykonany projekt, dlatego ich obecność w biurach jest zwyczajnie niepotrzebna.

startup-photos

Zalety pracy zdalnej

Jeśli pracujemy w miejscu, w którym żyjemy znacząco zwiększa się nasze poczucie komfortu. Możemy usiąść w wygodnym fotelu z kapciami na nogach, popijając ulubioną herbatę. Domowe otoczenie niweluje stres, co za tym idzie poprawia nasze samopoczucie. Dom jest niczym nieskrępowaną przestrzenią, w której mogą rodzić się nowe, niestandardowe pomysły. Osoby twórcze i kreatywne często źle czują się zamknięci w małym, ciasnym biurze. Wiele firm stara się urozmaicać powierzchnie biznesowe o chillout roomy oraz kolorowe akcenty rekreacyjne, lecz wielu osobom przeszkadza sama świadomość określonych ram czasowych i sztywnych zasad. Praca zdalna sprawdza się w przypadku osób nieśmiałych, ceniących sobie komfort oraz swobodę działania.

Nie raz łatwiej jest myśleć, chodząc po pokoju od ściany do ściany, niż siedzieć biurko w biurko z innymi osobami. Tu pojawia się kolejna zaleta pracy zdalnej. Jeśli stworzymy sobie dogodne warunki to dom stanie się naszą ostoją ciszy i spokoju. Nie jesteśmy rozpraszani rozmowami innych pracowników czy dźwiękami biura. Stajemy się bardziej produktywni. Praca zdalna jest więc dobrym rozwiązaniem, dla tych, którzy nie posiadają podzielności uwagi, przez co nie potrafią się skupić.

Praca z domu jest też bardzo korzystna dla konkretnych grup społecznych. Z tej formy zatrudnienia najchętniej korzystają osoby o pewnych ograniczeniach fizycznych. Osoby niepełnosprawne czy kobiety w ciąży mogę swobodnie zarabiać, nie męcząc swojego ciała. Mogą w dowolnym momencie położyć się lub zrobić sobie przerwę, nie czując krępacji spowodowanej różnorodnymi potrzebami fizjologicznymi. Pracę zdalną często wybierają też osoby, które nie mogą podjąć stałej formy zatrudnienia, jak chociażby studenci. Obowiązki zawodowe mogą wykonywać w wolnych chwilach, między wykładami i zaliczeniami.

pexels-photo-935743

Dużym udogodnieniem jest także oszczędność czasu. Pracując z domu, pozbywamy się problemów komunikacyjnych. Nie będziemy stać w korkach. Nie będziemy podlegli warunkom pogodowym. Po przebudzeniu można niemal od razu zająć się obowiązkami. Nie ma znaczenia czy całe miasto zostało zasypane śniegiem, czy za oknami szaleje wichura. Póki mamy dostęp do internetu i sprzętu technicznego, możemy pracować. Zaoszczędzony czas możemy dowolnie spożytkować na pasję lub sport. Pracownicy zdalni są bardziej elastyczni w ciągu dnia. Mogą bez przeszkód umówić się na wizytę do lekarza, czy udać się do urzędu, a obowiązki wykonywać nawet podczas podróży pociągiem lub późnym wieczorem.

Home office to także znaczące obniżenie kosztów dla firmy. Pracodawca nie musi organizować miejsca pracy ani sprzętu. Choć może to wydawać się trywialne, pracownik zdalny nie zużywa prądu, światła ani wody. Firma nie musi przejmować się tym, w jakich warunkach dokładnie pracujemy i czy spełniamy wymogi przepisów BHP. Wszystkie te kwestie spoczywają na pracowniku, dlatego oferty pracy zdalnej często uwzględniają wyższe wynagrodzenie od pracy biurowej. To my ponosimy koszty, dlatego zarabiamy więcej. Zatrudnienie w formie zdalnej jest doskonałym rozwiązaniem w przypadku branż niszowych. Firma może zatrudnić specjalistę, który mieszka w innym mieście, regionie czy nawet kraju. Taka osoba może jednocześnie wykonywać równie dobrze projekty dla wielu przedsiębiorstw jednocześnie. Międzynarodowi fachowcy zwiększają prestiż i rozwój firmy. Pracodawca może stworzyć najlepszą kadrę pracowników, stawiając na ich wiedzę i umiejętności, bez ograniczania się obszarem ich zamieszkania.

pexels-photo-572056

Wady pracy zdalnej

Wadami pracy zdalnej są zazwyczaj zalety pracy biurowej. To co w jeden sytuacji może nam pomóc, w innej zwyczajnie zaszkodzi. Praca w domu wcale nie wymaga od nas mniejszego zaangażowania. Często dzieje się odwrotnie. Zazwyczaj rozliczani jesteśmy z zakresu wypełnionych czynności. Może to wiązać się ze znacznym wydłużeniem czasu pracy. Każde biuro kiedyś kończy swoje godziny otwarcia. W domu możemy być zmuszeni do pracy przez cały dzień lub w nocy.

Każdy medal posiada dwie strony. Dla niektórych osób przebywanie w domu, daje ciszę i spokój, a dla pozostałych będzie problemem. Siadamy do komputera, po czym nagle dostrzegamy stertę ubrań do prania lub naczyń do zmycia i nie możemy się skupić, póki tego nie zrobimy. Dzieje się tak szczególnie w przypadku osób, które cenią sobie porządek. Mówi się, że w domu zawsze znajdzie się coś do zrobienia. Rzeczy, które nas otaczają mogą wprawić nas w dobry humor, lecz mogą także rozpraszać. Przychodząc do biura, musimy pozostawić prywatne życie za drzwiami. Zazwyczaj także wykonujemy dużo szybciej obowiązki, ponieważ mamy jasno wyznaczony na nie czas. Jeśli nie chcemy siedzieć po godzinach, musimy sprawnie podejmować kolejne działania.

Mówi się także, że nie powinno mieszać się życia zawodowego z prywatnym. Dom jest sferą bardzo intymną, swego rodzaju azylem. Pragniemy się w nim relaksować, zapominając o problemach dnia codziennego. Jest to jednak niemożliwe, gdy praca i dom znajdują się w tym samym miejscu. Nie można zapominać, że firmę tworzą ludzie i panująca między nimi atmosfera. Będąc samemu, tracimy szansę na uczenie się od innych. Może brakować nam rozmowy, żartów czy odmiennych punktów widzenia. W pracy zdobywamy przydatne kontakty a także wieloletnie znajomości. Osoby pracujące z domu nie uczestniczą w życiu firmy. Mogą nawet poczuć się niepełnoprawnymi pracownikami. Szef nie widzi zaangażowania, a tylko efekt pracy, więc może pominąć nas podczas awansów czy premii uznaniowych.

pexels-photo-1068523

Wbrew pozorom człowiek potrzebuje z góry narzuconych reguł i dyscypliny, inaczej zaczyna się rozleniwiać. Bez zasad można się pogubić. Może zdarzyć się sytuacja, w której nagle natrafimy na swoisty mur, z którym nie możemy sobie poradzić. Tracimy czas i nerwy, a ciągle nie wychodzi. Praca biurowa zapewnia nam otoczenie innych ludzi, którzy często są bardziej doświadczeni od nas. Możemy więc liczyć na pomoc i wsparcie z ich strony.

Pracodawca nie może kontrolować osoby zatrudnionej, więc nie wie, na co dokładnie poświęca swój czas. Praca zdalna często oznacza brak płynności finansowej. Zamówienie przychodzą nieregularnie i posiadają różne cenniki, co może utrudniać wzięcie kredytu lub sprzedaży ratalnej. Aby pracować w domu należy posiadać samokontrolę i umiejętność narzucenia samemu sobie rygoru. W pracy zdalnej nikt nas także nie pochwali za wykonaną pracę. Trzeba być sobie szefem. Jeśli tego nie potrafimy, lepiej jest postawić na standardową formę zatrudnienia.

pexels-photo-450271

Jaka praca zdalna?

Przeglądając oferty pracy home office, wśród propozycji górują wszystkie zawody związane z branżą IT. Osoby po szkołach i kursach bez problemu znajdą zatrudnienie w firmach z małych, jak i dużych miast. Zdecydowanie warto się pod tym względem rozejrzeć bądź dokształcić w tym kierunku. Pracodawcy oferują nie tylko wysokie wynagrodzenie, ale nawet deklarują dostarczenie odpowiedniego sprzętu czy oprogramowania. Programista, który posiada znajomość języka obcego na komunikatywnym poziomie może wybierać między firmami międzynarodowymi. Jest to branża bardzo rozwojowa, dlatego warto być na bieżąco z zapotrzebowaniem rynku pracy.

Kolejnym zawodem idealnym do pracy zdalnej jest grafik komputerowy. Jest to na tyle mobilny fach, że świetnie sprawdza się zarówno w formie stałego etatu, jak i pracy na zlecenie. Graficy chętnie opuszczają wielkie gmachy koncernów oraz szklane ściany wieżowców, aby móc pobudzić swoją kreatywność w bardziej gwarnych i kolorowych miejscach. Podobnie jest w przypadku dziennikarzy, tłumaczy i copywriterów. Ich praca w głównej mierze opiera się na „lekkim piórze”, a stworzone teksty bez przeszkód można wysyłać drogą elektroniczną.

Coraz częściej można znaleźć także oferty pracy zdalnej dla administratorów stron internetowych oraz osób obsługujących sklepy online. Wiąże się to z dużym wzrostem zapotrzebowania w tym sektorze. Każda firma, która chce pozostać konkurencyjna musi przenieść chociaż część działalności do internetu. Nieaktualizowane strony oraz kiepska obsługa klientów mają ogromny wpływ na spadek zysków i gorsze postrzeganie marki. Ktoś musi więc dodawać nowe produkty, treści oraz czuwać nad zamówieniami, a równie dobrze może to robić z własnego domu.

pexels-photo-935756

Poszukując najlepszych pracodawców warto jest sprawdzić, ile osób i na jakich warunkach zatrudniają w zarówno formie zdalnej, jak i biurowej. Należy zabezpieczyć się odpowiednimi umowami, chronić prawa autorskie oraz jasno określać zasady współpracy. Jest to bardzo ważne, ponieważ lista zawodów, które można wykonywać zdalnie cały czas rośnie. Warto obserwować rozwój rynku pracy, odpowiadać na jego potrzeby i bezustannie się rozwijać, aby poprawić jakość oraz komfort swojej pracy.

Aby znaleźć dla siebie idealną formę pracy najlepiej jest zdefiniować swój charakter. Czy potrzebujemy kontaktu ze współpracownikami i lubimy działać w grupie? Czy może ich obecność nas rozprasza i lepiej funkcjonujemy, gdy jesteśmy sami? Decydując się na pracę zdalną, musimy być pewni swoich umiejętności oraz chcieć narzucać sobie nowe cele. Jeżeli boimy się w tym wszystkim pogubić, dużo lepszym rozwiązaniem jest wybór tradycyjnego miejsca pracy.