/ praca

Kariera w IT – którą drogę wybrać?

Wśród osób, które na branżę IT patrzą z zewnątrz, nadal pokutuje mit, że pracownicy działów informatycznych to po prostu programiści. Owszem, stanowią oni sporą część branży, jednak poza zawodami ściśle związanymi z poszczególnymi językami programowania, istnieje też kilka innych, powiązanych i równie ważnych stanowisk, m. in. tester, administrator systemów czy analityk. Tak liczne podziały oraz konieczność coraz większej specjalizacji, nie ułatwiają wyboru osobom, które chciałyby zmienić zawód. Aby rozjaśnić nieco strukturę branży i pomóc w dokonaniu odpowiedniego wyboru, w tym wpisie przedstawione zostaną 3 najpopularniejsze ścieżki kariery w IT.

Tester oprogramowania


Photo by David Travis / Unsplash

Praca testera to przede wszystkim sprawdzanie poprawności działania oprogramowania. Początkowo polega to na wykonywaniu ręcznych testów, zarówno przypadkowych, jak i tych realizowanych według przygotowanego wcześniej scenariusza. Bardziej doświadczeni testerzy maja również za zadanie automatyzację testów, np. poprzez pisanie programów testujących (np. tzw. testy jednostkowe), dzięki którym oprogramowanie może zostać sprawdzone o dowolnej porze i w dowolnym zakresie. Poza tym, do obowiązków testera należy także analizowanie i raportowanie wyników przeprowadzonych testów.

Osobom, które decydują się na ten zawód, stosunkowo szybko udaje się znaleźć pierwszą pracę. Wynika to z faktu, że testerzy oprogramowania powinni przede wszystkim wyróżniać się umiejętnościami miękkimi, takimi jak: dokładność, konsekwencja, cierpliwość oraz chęć do nauki. Na niższych stanowiskach umiejętność kodowania stanowi raczej dodatkową zaletę, aniżeli konieczność.

Front-end developer


Photo by Charles Deluvio 🇵🇭🇨🇦 / Unsplash

Osoba pracująca na tym stanowisku na co dzień jest odpowiedzialna za część wizualną stron internetowych i aplikacji oraz za ich prawidłowe działanie po stronie klienta. Oznacza to, że do obowiązków front-end developera należą m. in.: przygotowanie kodu odpowiadającemu projektowi graficznemu strony lub aplikacji, odpowiednie ustawienie stylów oraz implementacja funkcji dla użytkowników, które ma posiadać dana strona lub aplikacja.

Umiejętności, które musi zdobyć osoba starająca się o stanowisko juniorskie różnią się nieco w zależności od profilu firmy, do której składa się aplikację. Mimo wszystko, można wyróżnić kilka uniwersalnych (i coraz częściej koniecznych) wymagań stawianych przyszłym junior front-end developerom. Są to: znajomość języków HTML, CSS i JavaScript, znajomość najbardziej popularnych frameworków (np. Bootstrap, Vue) oraz dobra znajomość języka angielskiego. Bardzo ważna jest również praktyka. Tę można zdobyć na stażach, weekendowych hackathonach (maratonach programowania) czy chociażby samodzielnie tworząc i publikując własne projekty.

Back-end developer

Fans and wires on the back of a computer server
Photo by Thomas Kvistholt / Unsplash

Ta grupa programistów zajmuje się tworzeniem kodu, dzięki któremu strona lub aplikacja działa prawidłowo od strony technicznej. Pisząc nieco bardziej szczegółowo, zakres obowiązków back-end developera obejmuje m. in.: tworzenie API (interfejsu programistycznego), nadzorowanie bezpieczeństwa i działania serwerów oraz zapewnienie prawidłowej komunikacji z bazami danych i innymi źródłami informacji.

Wymagania na stanowisko junior back-end developera są trudne do sprecyzowania, ponieważ programiści z tej grupy mogą posługiwać się niemal każdym językiem programowania. W związku z tym, jeżeli interesuje Cię właśnie ta ścieżka, najlepiej jest najpierw wybrać odpowiedni dla Ciebie język (np. PHP, Python, Ruby), a następnie poznać dedykowane dla niego frameworki.

Jeżeli chcesz zostać back-end developerem, to niezależnie od tego, jaki język wybierzesz, warto dodatkowo nauczyć się także SQL. Z pewnością będzie to ogromny atut Twojego przyszłego CV.