/ praca

Jak wyróżnić się na rynku pracy?

Nasze czasy wymagają dużo większej kreatywności. Panuje nacisk na oryginalność. Co jednak, jeśli swój indywidualizm próbuje pokazać naraz 100 osób? Cóż... nawet najlepszy pomysł może nie wystarczyć. Jak w takim razie zbudować solidne zaplecze, aby pracodawca chciał Cię przyjąć? Odpowiedź jest jedna. Wyrzuć ze słownika słowo: STOP.

Polskie standardy

Rynek pracy nie różni się aż tak od placu, a którym sprzedawane są warzywa i owoce. W czasie suszy kupcy wołają ogromne sumy za te same towary, które w czasie obfitych plonów kosztują grosze. Okresy nadwyżek podaży lub popytu przeplatają się co jakiś czas. Jeśli dana tendencja utrzymuje się stosunkowo długo, zmieniają się „zasady gry”. Ta analogia pozwala zrozumieć wszystkie zależności, jakie zachodzą na rynku pracy. W Polce na przykład od wielu lat w brakuje programistów, dlatego ich zarobki są często dwukrotnie wyższe od przeciętnych standardów w kraju. Przy większości zawodów ta sytuacja zmienia się znacznie częściej, dlatego jednego roku znalezienie pracy graniczy z cudem, a w następnym można wybierać spośród wielu atrakcyjnych ofert.

Do tej pory to pracodawca stał na piedestale, dyktując warunki współpracy. Obecnie mówi się o rynku pracownika. Związane jest to ze znacznym rozwojem większości firm, a także spadku liczby młodych ludzi chętnych do pracy. Nawet nie mając doświadczenia łatwiej jest znaleźć pracę niż w ze poprzednich latach. Niestety jakość pracy wciąż pozostawia wiele do życzenia. Dlatego do wartościowych ofert, ustawia się rządek chętnych. W takim przypadku bardzo ważne jest, aby wyróżniać się na tle innych kandydatów. Coraz częściej pojawiają się niestandardowe CV: plakaty, prezentacje, filmy na YouTube czy różnego rodzaju infografiki. Wszystko, aby nie zginąć w nurcie podobnych sobie i ostatecznie wyjść zwycięsko z walki o sukces.

Dobra i zła konkurencja

Konkurencja, jaka pojawia się na rynku pracy posiada dwie strony. Zupełnie jak w odbiciu lustra jedna jest dobra, a druga zła. Gdy dużo osób o podobnych umiejętnościach poszukuje pracy w danej branży, eliminuje to jednostki słabsze. Wygrywają silniejsi, a w tym przypadku lepiej douczeni i kompetentni. Pracownicy muszą znacznie bardziej starać się, aby zachować pracę. Dużo gorzej wygląda to dla zatrudnionego. Łatwiej o wyzysk. Nagle Puff! Znikają dodatkowe benefity i wypłata wygląda znacznie skromniej.

Umiejętności lekkie

Nikt tego nie uczy w szkole ani na większości studiów, ale umiejętności lekkie mają coraz większe znaczenie w poszukiwaniu pracy. Każdy z nas jest bowiem swoistą marką, którą musi sprzedać. Obecnie wyższe wykształcenie i język angielski jest tak samo podstawową wiedzą, jak znajomość pisania i czytania. Według badań Hays Poland blisko 84% pracodawców zgadza się ze stwierdzeniem, że nawet absolwenci uczelni technicznych potrzebują również umiejętności lekkich. Większość z nich niestety zanika, a przyczyną tego jest rosnące wyalienowanie i anonimowość w społeczeństwie. Przeciętny Polak nie rozstaje się z telefonem, a ze znajomymi utrzymuje kontakt jedynie przez ekran.

Osoba o przebojowym charakterze, która posiada łatwość nawiązywania relacji z innymi ma znacznie większe szanse na szybkie znalezienie pracy. Dla pracodawców liczy się umiejętność prowadzenia rozmowy z klientem, czy występowania na forum publicznym. Dodatkowo ważne jest, aby nawet młoda osoba starała się rozwiązywać problemy, a nie je ignorować. Rynek potrzebuje solidnych pracowników, którzy potrafią działać w grupie, a nie tylko biernie czekać na działanie innych osób.

Kreuj się!

Podczas rozmów kwalifikacyjnych często poruszany jest temat pasji. Pracodawca od razu odkryje, gdy potrafimy opowiedzieć o czymś, co rzeczywiście nas interesuje. Udowodnimy jednocześnie, że potrafimy zająć się czymś dodatkowym, łączyć to z codziennymi obowiązkami. Jeśli w pasji potrafimy być specjalistami jest to najlepszą przesłanką, że w innych dziedzinach będziemy równie systematycznie się uczyć. Warto określić jaka dziedzina do nas pasuje i swobodnie się w niej poruszać. Samodzielny rozwój jest łatwiejszy niż kiedykolwiek. Do dyspozycji mamy różnorodne kursy, książki czy tutoriale. W sytuacji, gdy nie mamy konkretnie sprecyzowanych zainteresowań, pomocna może okazać się znajomość nietypowych języków obcych.

Największym błędem jest późne zainteresowanie się rynkiem pracy i wycena swojej wartości. Kluczowa może okazać się nasza obecność w internecie. Na portalach społecznościowych tworzymy swoją wizytówkę, która można w fachowy sposób wykorzystać. Nasz profil pozwala wykreować wizerunek kandydata w oczach rekruterów, co znacznie zwiększa szanse na szybsze znalezienie pracy.

Zdobywaj to czego nie mają inni

Należy dążyć do tego, aby być specjalistą w swoim fachu. Nie można się zatrzymywać, a ciągle poszerzać zdobytą wiedzę. Co druga osoba w społeczeństwie posiada tytuł magistra. Na pracodawcach to dawno przestało robić znaczenie. Taki dokument nie jest zbyt konkurencyjny chyba że dotyczy niszy rynkowej. Wąskie specjalizacje lub nietypowe umiejętności wciąż są wysoko cenione. Można pomyśleć o elitarnych certyfikatach zawodowych, które na pewno nas wyróżnią pośród innych. W Polsce na przykład jest ledwie 200 aktuariuszy. Zajmują się oni obliczaniem ryzyka i wartości bieżącego projektu finansowego.

Gdy podążymy niszową ścieżką, musimy założyć, że takich ofert jest mało. Nieraz trzeba zmierzyć się z koniecznością przeprowadzki do innego miasta bądź kraju. Dla osób, które wolą inwestować w coś bardziej sprawdzonego, należy śledzić rynek pracy pod kątek „przyszłościowych zawodów”.Warto zwrócić uwagę na branże, które mocno rozwinęły się w przeciągu ostatnich lat. Wiele zawodów pojawiło się stosunkowo niedawno np.: marketing, finanse, human resources, automatyka czy robotyka. Od blisko dekady wciąż utrzymuje się zapotrzebowanie na osoby z branży IT. Co kilka lat powstaje nowy zawód, a kursy z tych dziedzin są bardzo rozległe. Można więc być pewnym, że niezależnie od interesującego nas obszaru, odnajdziemy w nim miejsce dla siebie.

3-1

Wykorzystaj to co masz

Ważne jest, aby dokładnie przeanalizować siebie samego. Co takiego może być atrakcyjne dla pracodawcy? Co posiadam, bądź mogę zdobyć, czego nie ma nikt inny? Kobietom z reguły przypisuje się cechy takie jak cierpliwość, łagodność i empatia. Dla mężczyzn ważne jest nastawienie na zysk, które sprawdzają się w wielu zawodach. Według statystyk posiadają uwarunkowania do negocjacji i są odporni na stres. Zdecyduj, czy naturalne uwarunkowania Twojego charakteru mogą Ci pomóc. A może musisz popracować nad nieśmiałością lub kłótliwością?

W przypadku osób młodych, które dopiero wchodzą na rynek pracy, największa zaletą jest czas. Mając dwadzieścia czy trzydzieści lat wciąż możesz się wiele nauczyć. Inwestycje w umiejętności, jakie oczekuje przyszły pracodawca można rozpocząć jeszcze w trakcie studiów. Staże i praktyki są ważnym elementem, którego nie warto pomijać. Takie pozycje bardzo wzbogacają CV, a także pomagają zapoznać się ze specyfiką danej firmy. Dzięki temu podchodząc na stałe do pracy, wiemy czegoś się od nas oczekuje. Warto pamiętać, że choć pracodawcy są otwarci na zatrudnienie młodych osób bez większego doświadczenia zawodowego to w sytuacji, gdy mają do wyboru kilku absolwentów chętniej zatrudnią osoby, które już wykazały jakąś inicjatywę w celu pogłębienia kwalifikacji. Czas włożony w zdobycie doświadczenia zawsze się zwraca.

W przypadku osób starszych największą zaletą jest cierpliwość i wiedza potwierdzona wieloletnią pracą. Mimo to i oni posiadają czasem problem ze znalezieniem dobrej pracy lub awansowaniem na wyższe stanowisko. W takim przypadku dobrze jest „gonić za młodymi”. Kiedy można połączyć doświadczenie z otwartością umysłu, sukces jest murowany. Dla takich osób polecane są kursy i szkolenia związane z technologiami. Młoda osoba, która świetnie czuje się w internecie, nie koniecznie musi być zagłębiona w tym temacie. Nie ma co bać się komputera. Kursy programowania są dostosowane pod zdolności danej osoby. Warto na nie zwrócić uwagę, szczególnie, że technika otacza nas na każdym kroku. Obecnie każdy mechanik, jeśli chce utrzymać się w branży musi znać systemy znajdujące się w samochodach.

--zk