/ nauka programowania

Jak pogodzić naukę programowania z pracą? 4 porady.

Dla wielu osób nauka programowania to wybór, którego dokonały po kilku, a nawet kilkunastu latach pracy w zupełnie innej branży. W takiej sytuacji pogodzenie 8-godzinnego trybu pracy, a często także licznych obowiązków związanych z domem i rodziną, to nie lada wyzwanie. Nie brakuje jednak osób,które mimo deficytu wolnego czasu, zdecydowały się na rozpoczęcie przygody z kodowaniem i z sukcesem zmieniły karierę. Choć może się to wydawać heroicznym dokonaniem, prawdą jest, że pogodzenie nauki programowania z pracą i innymi obowiązkami, to kwestia odpowiedniego
nastawienia oraz dobrej organizacji. Jak zatem właściwie podejść do tematu, by w przyszłości zacząć pracę w IT?

Zmień organizację swojego dnia i pozbądź się pożeraczy czasu.

Wbrew pozorom, 24 godziny to wystarczająco dużo czasu, by podołać zarówno licznym obowiązkom, jak i nauce nowych zagadnień, a przy okazji jeszcze chwilę odpocząć. Zanim jednak zostaniesz mistrzem organizacji, a zaraz po tym wkroczysz na rynek pracy jako programista lub tester, zacznij uważnie obserwować swój dobowy rytm. Przez kilka dni skup się na tym, ile czasu poświęcasz na czynności, których nie może zabraknąć w Twoim grafiku.

Kiedy uznasz, że masz już wystarczająco dużo informacji na temat tego, jak obecnie dysponujesz czasem, znajdź przynajmniej pół godziny, spokojne miejsce, kartkę oraz długopis i zastanów się, w jaki sposób możesz inaczej ułożyć swój plan dnia, by codziennie wygospodarować przynajmniej 20 minut na przerobienie jednej lekcji z kursu albo na przeczytanie artykułu pomocnego w nauce programowania. Jeśli wydaje Ci się to niemożliwe, zaobserwuj, ile minut dziennie przeznaczasz na przeglądanie Facebooka, oglądanie telewizji i inne tego typu pożeracze czasu. Bądź ze sobą szczery, a z pewnością uda Ci się znaleźć moment, który można wykorzystać bardziej efektywnie.

Planuj z wyprzedzeniem.

A woman holding up a clipboard with a calendar in front of her chest
Photo by Brooke Lark / Unsplash

Może się wydawać, że poświęcanie chwili na zapisywanie planu dnia czy tygodnia to po prostu strata czasu. Badania dowodzą jednak czemuś zupełnie innemu. Doktor Gail Matthews z Dominican University w Kalifornii obserwował 267 przedstawicieli wielu zawodów z różnych krajów. Okazało się, że osoby, które zapisywały swoje plany, miały o niemal 40% większe szanse na ich realizację.

Planując dni z wyprzedzeniem i uwzględniając w swoim grafiku czas na kodowanie, w pewnym sensie umawiasz się na spotkanie sam ze sobą, a dzięki temu zmieniasz swoje nastawienie do nauki – staje się ona jeszcze ważniejsza. Mając zarezerwowany termin, np. we wtorek od 18:00 do 18:30, znacznie łatwiej będzie Ci również wygrać z pokusami, które mogą pokrzyżować Twoje plany na zmianę kariery.

Ucz się efektywnie.

Jak to się dzieje, że bardzo często osoby, które poświęcają na naukę wiele godzin wcale nie posiadają większej wiedzy od ludzi, którzy mają ograniczony czas na poznawanie nowych zagadnień? Otóż w przypadku nauki również niezwykle trafne jest stwierdzenie, że nie liczy się ilość, a jakość.

Aby praca w IT przestała być tylko marzeniem, a stała się celem realnym do osiągnięcia, powinieneś rozpoczynać naukę w pełni skupiony. Nawet jeśli nie masz dużo czasu, zanim zaczniesz naukę, zawsze poświęć chwilę na uspokojenie się i wykonanie kilku ćwiczeń na koncentrację. Wtedy Twój mózg znacznie łatwiej przyswoi nowe zagadnienia.

W zapamiętywaniu pomocne jest też wyznaczenie kilku krótszych bloków nauki. Jeśli masz do dyspozycji 2 godziny, nie siedź nad kursem przez cały ten czas. Co pół godziny zrób sobie 5-minutową przerwę, podczas której odejdziesz od komputera i spojrzysz przez okno lub rozciągniesz się trochę.

Na początku i na końcu każdego bloku, krótko powtórz to, czego niedawno się nauczyłeś. W taki sposób mniej się zmęczysz, a dzięki temu łatwiej przyswoisz wiedzę.

Skup się na jednym zagadnieniu.

A man reading his book while sitting on a bench in a meadow
Photo by Ben White / Unsplash

Nie ma się co oszukiwać – aby znaleźć pierwszą pracę w IT, nie wystarczy poznać wybrany język programowania. Bardzo często konieczna jest również przynajmniej podstawowa znajomość frameworków (platform programistycznych) czy innych technologii, które są na co dzień wykorzystywane przez programistów. Ta mnogość zagadnień może wydawać się chaotyczna i prowadzić do przekonania, że wszystkiego należy uczyć się równocześnie.

Nic bardziej mylnego! Nauka kilku zagadnień w tym samym czasie jest jak chwytanie wielu srok za ogon – dobrze wychodzą na tym tylko nieliczni. Nie sprawdzaj więc, czy zaliczasz się do tej malutkiej grupy, bo najprawdopodobniej tylko stracisz czas, a przy okazji możesz się też zniechęcić do dalszego rozwoju.

Zamiast próbować multitaskingu, zrób rozeznanie w temacie, który chcesz opanować i ustal kolejność nauki, jednak zawsze pamiętaj o tym, by zaczynać nowe zagadnienie dopiero wtedy, kiedy stwierdzisz, że poprzednie znasz już na tyle dobrze, by zrobić kolejny krok.

Jeśli nie jesteś pewny, czy podołasz stworzeniu dobrego planu działania lub jeśli wolisz zaoszczędzić czas i od razu mieć gotowe i uporządkowane materiały do nauki, wybierz jeden z naszych kursów i rozpocznij proces zmiany kariery już dzisiaj.