/ praca

Czy studia są potrzebne, żeby zacząć karierę w IT?

Nie da się ukryć, że jesteśmy obecnie świadkami znaczącej zmiany zarówno na rynku pracy, jak i w ogólnym podejściu społeczeństwa do edukacji i wyboru ścieżki kariery. Kiedyś raz podjęta decyzja była niemal nieodwracalna – jeśli ktoś postanowił zostać np. elektrykiem czy pielęgniarką, ten zawód towarzyszył mu dzień w dzień, aż do emerytury. Powszechne było również przekonanie, że jeśli chce się znaleźć dobrze płatną pracę, należy najpierw pójść na studia. W dzisiejszych czasach nadal wiele osób uważa, że dyplom uczelni wyższej stanowi przepustkę do wielkiej kariery. Owszem, istnieją zawody, do wykonywania których konieczne jest wykształcenie kierunkowe. Nikt z nas nie chciałby przecież leczyć się u lekarza, który stwierdził, że uczelnia nie jest dla niego, bo woli zdobywać wiedzę samodzielnie. A jak wygląda kwestia oficjalnego wykształcenia w branży IT?

Ile osób, tyle historii.
Ogromne zapotrzebowanie na specjalistów z dziedziny IT sprawiło, że branża kiedyś kojarzona wyłącznie z mężczyznami, którzy niemal całe swoje życie poświęcają programowaniu, dziś jest niezwykle różnorodna. Już prawie w każdej firmie w dziale IT znajdziemy zarówno osoby, które ukończyły 5-letnie studia, jak i te, które programowania nauczyły się samodzielnie. Nietrudno także podzielić pracowników tego sektora na tych, którzy od początku wiedzieli, że ścieżka informatyczna jest dla nich oraz tych, którzy postanowili się przebranżowić i do działów IT dołączyli dopiero po kilku lub nawet kilkunastu latach obecności na rynku pracy.
adults-airport-architecture-518244-1

Co dają studia?
Wiele osób odpowiedziałoby na to pytanie nieco zgryźliwie, rzucając krótko: „papier”. Ten „papier” nie jest już powszechnie wymagany. Z roku na rok przybywa pracodawców, którzy coraz chętniej dają szanse osobom bez wykształcenia kierunkowego. To całkiem logiczne. W końcu najbardziej liczą się realne umiejętności.

Należy jednak pamiętać, że nadal istnieją (i będą istnieć) firmy zatrudniające wyłącznie pracowników z wyższym wykształceniem. Część osób zignoruje ten fakt i po prostu stwierdzi, że to tylko kilka opcji mniej na znalezienie pracy, co przy niedoborze specjalistów w branży IT nie jest znaczącym ograniczeniem. Są też tacy, którym marzy się kariera w poważnej korporacji. W takim przypadku lepiej pomyśleć zawczasu i zdobyć dyplom zanim doświadczenie i inne umiejętności pozwolą na ubieganie się o wymarzone stanowisko.

Teoria a praktyka
W dyskusji na temat sensu studiowania informatyki bardzo często poruszana jest kwestia praktyczności zagadnień, które znajdują się w programach studiów. Wiele osób twierdzi, że uczelnie nie nadążają za wymogami rynku pracy, przez co plany studiów przepełnione są teorią, a czas studentów marnowany jest na przedmioty, które nie są do niczego potrzebne.

Owszem, większości zagadnień przydatnych w przyszłej pracy, studenci muszą nauczyć się sami lub na specjalnych, często dodatkowo płatnych, kursach. Nie należy jednak bagatelizować znaczenia wiedzy teoretycznej, która przekazywana jest studentom. Z pewnością nie jest ona wystarczająca, by zaistnieć na rynku pracy, jednak znacznie ułatwia naukę nowych rzeczy, które w branży IT pojawiają się co chwilę.
adult-blur-books-261909-1

Konieczność czy wybór?
W obecnych czasach studia z pewnością nie są jedyną drogą, by znaleźć pracę jako programista lub tester. Decyzja o ich rozpoczęciu powinna zależeć przede wszystkim od sytuacji życiowej, a także od tego, w jaki sposób najłatwiej przyswajasz wiedzę. Przykładowo, jeśli dopiero kończysz szkołę i masz świadomość, że brakuje Ci motywacji do samodzielnej nauki, pewnie warto jest rozważyć decyzję o aplikowaniu na studia. Jeśli jednak pracujesz już kilka lat lub dłużej i zdajesz sobie sprawę, że łatwiej będzie Ci znaleźć czas na samodzielną naukę, niż dostosować wszystkie obowiązki do grafiku zajęć na uczelni, to nie trać już energii na rozmyślania o dyplomie, tylko zacznij kurs, dzięki któremu praca w IT stanie się możliwa.