/ motywacja

Co zrobić, kiedy dopadają Cię wątpliwości?

Postanawiając nauczyć się czegoś nowego, na początku jesteś przepełniony energią. Wyobrażasz sobie, co zrobisz za kilka tygodni lub miesięcy, kiedy będziesz już mieć opanowaną nową umiejętność. Dzięki temu Twoje chęci do działania są jeszcze większe. Nie czekasz więc długo i bierzesz się za naukę. Mija chwila, dochodzisz do trudniejszych zagadnień i Twoja motywacja spada. W obliczu problemów, zaczynasz zastanawiać się, czy poświęcanie czasu po pracy na naukę programowania ma sens. Wątpliwości się mnożą, a wizja zmiany kariery nie wydaje się już taka łatwa. Co zrobić w takiej sytuacji?

Przypomnij sobie, dlaczego zacząłeś.


Photo by Christian Joudrey / Unsplash

Choć brzmi to jak typowe hasło motywacyjne rodem z poradnika jakiegoś life coacha, nie powinieneś całkowicie skreślać tego zdania. Bardzo często w natłoku spraw i w obliczu piętrzących się trudności, zapominamy o powodach, które skłoniły nas do podjęcia konkretnej decyzji.

Właśnie wtedy warto zrobić sobie chwilę przerwy, oderwać się od nauki programowania i przypomnieć sobie, dlaczego jakiś czas temu chciałeś zostać programistą. Miałeś dosyć swojej pracy? Chciałeś więcej zarabiać? Jakikolwiek był to powód, pomyśl o nim, a najlepiej zapisz go w notesie, by w kolejnych momentach zwątpienia, móc szybko przypomnieć sobie, dlaczego podjąłeś to wyzwanie.

Odpocznij.

Silhouette of a person sitting against a tree on a grassy field, an orange and yellow sunset in the background
Photo by Anton Darius | @theSollers / Unsplash

Jeśli nauka programowania stała się Twoją codziennością i dotychczas w każdej wolnej chwili przerabiałeś kolejne lekcje z kursu, najprawdopodobniej Twoje wątpliwości wynikają ze zwykłego zmęczenia.

W takiej sytuacji nie ma lepszego rozwiązania, niż tylko zrobić sobie kilka dni przerwy od nauki. Zamiast popołudniu mierzyć się z kolejnym zadaniem, pójdź na spacer, ugotuj coś pysznego lub spotkaj się ze znajomymi. Zrób coś, co sprawi Ci przyjemność, a co od dawna odkładasz na później.

Po kilku dniach relaksu lub nawet po jednym wolnym weekendzie, poczujesz się o wiele lepiej. Będziesz wypoczęty, mniej zestresowany, a dzięki temu Twoje chęci do nauki powrócą ze zdwojoną siłą.

Spójrz na efekty.

Spadek motywacji i kłębiące się w głowie wątpliwości mogą też być skutkiem tego, że nie dostrzegasz postępów, które robisz. W końcu to widoczność efektów jest jednym z największych motorów napędzających nas do działania.

Jeśli ten problem dotyczy Ciebie, poszukaj stricte praktycznego zadania i napisz fragment kodu, który po odpaleniu w przeglądarce da widoczny efekt. Pamiętaj jednak, by wybrać polecenie dostosowane do poziomu zaawansowania, na którym się znajdujesz. Zmaganie się z trudnym przypadkiem w chwili, kiedy przepełniają Cię wątpliwości, nie jest dobrym pomysłem. Przecież chcesz się zmotywować, a nie utwierdzić w przekonaniu, że kodowanie nie jest dla Ciebie, prawda?