/ rynek pracy

Branża IT nie dla kobiet? - Fakt czy stereotyp?

Jak wyobrażacie sobie typowego informatyka albo programistę? Nieśmiały i aspołeczny okularnik, który całymi godzinami wpatruje się w ekran komputera. Ciężko o bardziej chybiony obraz. Branża IT jest przesycona stereotypami. Czy to jednak znaczy, że są one prawdziwe? A może jest zupełne na odwrót? Jak wygląda sytuacja kobiet w przesyconej mężczyznami branży IT?

Są zawody, które z góry narzucają pewne normy wyglądu bądź zachowania. Górnik musi być wielkim mężczyzną, najlepiej z kilofem w dłoni. Natomiast urzędnik to nudziarz, który robi wszystko od niechcenia i zapewne tylko po to, aby utrudnić nam życie. Z całą ulgą można stwierdzić, że większość tych przejaskrawionych obrazów znika powoli ze społeczeństwa. Wciąż jednak można dostrzec zaskoczenie, gdy rzeczywistość różni się od naszego wyobrażenia. Najbardziej wyraźnym stereotypem jest to, że kobiety do pewnych prac się zwyczajnie nie nadają. Wukluczone są chociażby z branży IT.

Stereotypy potrafią krzywdzić, a nawet stają się niebezpieczne. Jeśli młoda dziewczyna przez całe swoje życie słyszy o tym, że powinna się kształcić w delikatnych zawodach, a za takie uznawane są chociażby branże kosmetyczne, to prawdopodobieństwo, że wybierze właśnie taką drogę jest ogromne. Nie zawsze musi to iść w parze z naszą ciekawością i pragnieniami. Sztywne myślenie jest bardzo ograniczające. Można bowiem w taki sposób pozbawić ludzkość świetnego lekarza, naukowca czy poety. Zazwyczaj osoby wybitne zostają docenione dopiero po latach drwin i braku wiary w ich umiejętności. Uszczypliwe uwagi i niepoważne podejście rodziny czy przyjaciół może okazać się bardzo zniechęcające szczególnie na początku naszej drogi. Warto więc czasem zignorować „dobre rady” bliskich i słuchać wyłącznie siebie samego.

pexels-photo-374697

Nie należy także zatrzymywać się, gdy nasza praca przez wielu traktowana jest niepoważnie. Czasem mówi się, że kobiety mogą zaprogramować co najwyżej pralkę. Mało ambitny żart, ale warto się zaśmiać, ponieważ to i tak nic nie znaczy. Lepiej zachować dystans do tego typu przekomarzanek, a swoje umiejętności i wiedzę pokazać w rzeczywistej formie podczas stworzonych projektów. Kobieta może być słabsza od mężczyzny. Nie jest to w żaden sposób ujmujące, a naturalne. Nie znaczy jednak, że jej umysł czy siła charakteru posiada mniejsze możliwości. Wiele kobiet, które aktywnie działają i odnoszą sukcesy w zdominowanych przez mężczyzna branżach, często zawdzięcza to pewności siebie. Zdają sobie sprawę, z tego co potrafią oraz ile czasu włożyły w zdobycie odpowiedniej wiedzy. Znają swoje atuty, a biologicznie bardziej twórczy umysł świetnie odnajduje się w cyfrowej, niczym nieskrępowanej rzeczywistości.

Branża IT rozwija się bardzo szybko. Obecnie w samej Polsce brakuje blisko 50 tysięcy programistów, informatyków, webmasterów, testerów i wielu innych zawodów z tym powiązanych. Jak mamy zapełnić tą lukę, gdy zmniejszymy potencjalnych kandydatów o połowę, ograniczając się wyłącznie do mężczyzn? Firmy coraz bardziej zdają sobie z tego sprawę, a myślenie społeczeństwa staje się bardziej otwarte i wszechstronne. Wbrew pozorów wielu pracodawców chętnie przyjmie kobietę, lecz to one nie poszukują tego typu pracy. Dlaczego?

pexels-photo-1266193

Powodów może być kilka i niestety większość z nich wiąże się wyłącznie ze sferą niefizyczną. Kobiety boją się szkalowań, niższych wypłat oraz braku możliwości rozwijania się jednocześnie w sferze rodzinnym. Są to jednak dość bezpodstawne obawy, ponieważ branża IT jest obecnie bardzo nowoczesna, przyjazna i elastyczna. Pracownik posiada ruchome godziny pracy, a często ma możliwość wykonywania jej zdalnie. Zarobki programistów i programistek zachowane są na równie wysokim poziomie, który znacznie przewyższa średnie wynagrodzenie w Polsce. Obecnie nie ma nawet problemów z zatrudnianiem kobiet w ciąży bądź matek. Stosunkowo mają one nawet większe wygody zważywszy na możliwość zmiany czasu pracy.

Pracodawcy bardzo chętnie zatrudniają do zespołów kobiety, ponieważ pragną urozmaicenia poglądów w grupie. Zbilansowanie pracowników pod względem wieku, doświadczenia i płci gwarantuje, że pomysły będą bardziej kreatywne. Kobiety świetnie radzą sobie także w koordynowaniu pracy. Są dokładne i precyzyjne, co ma niezwykle wielkie znaczenie przy programowaniu. Często posiadają także przyjazne usposobienie, które jest nakierowane na łagodzenie konfliktów i szukanie nowych rozwiązań. Praca w IT to przecież nie tylko siedzenie przed komputerem. Należy rozmawiać z klientami, rozwijać grupowe projekty, a przy obu tych elementach ważna jest umiejętność rozmowy z innymi. Coraz częściej zatrudniane są także osoby niemające doświadczenia w IT. Wszystko jest bowiem kwestią nauczenia się.

pexels-photo-1124062

Popełniając błędy można się o wiele więcej nauczyć, dlatego warto podjąć wyzwanie i podnieść swoje kwalifikacje. Warto także zwrócić uwagę, że wiele firm poszukujących informatyków i programistów wcale z IT się nie kojarzą. Niemal każde przedsiębiorstwo takiej osoby jednak potrzebuje. Kobieta może się w tej roli znacznie lepiej sprawdzić niż może się z pozoru wydawać. Wystarczy tylko przelać stereotypowe myślenie i podjąć nowe wyzwanie, niezależnie od tego, jakie panują dookoła przekonania.