/ programowanie

5 mitów na temat programowania

Branża informatyczna już dawno temu przestała być traktowana jak tajemniczy zakątek rynku pracy, do którego dostęp mają tylko nieliczni. Z roku na rok wzrasta ogólna wiedza na temat warunków pracy w środowisku IT. Przybywa też akcji, których celem jest zachęcanie do nauki programowania. Mimo tak dużej popularności tej dziedziny, niestety nadal nie brakuje osób, które żyją w błędnych przekonaniach i bardzo często (zupełnie nieświadomie) powielają te mity. Pora z tym skończyć! Oto 5 mitów na temat programowania.

Mit #1: Matematyka królową programowania
Wciąż za dużo osób stawia znak równości między programowaniem, a zamiłowaniem do nauk ścisłych. Owszem, w branży nie brakuje ludzi doskonale radzących sobie z matematyka czy fizyką. Nie należy jednak zakładać, że te umiejętności są niezbędne, by zostać programistą lub testerem. Zadania na tych stanowiskach nie polegają na wykonywaniu skomplikowanych obliczeń. Liczy się przede wszystkim umiejętność logicznego myślenia i analizowania przyczyn oraz skutków, a te zdolności nie są przypisane wyłącznie mistrzom matematyki.

Mit #2: To branża tylko dla mężczyzn
programming-2115930_1280
Mężczyzna w koszuli w kratę, z nieokiełznanymi włosami i bardzo specyficznym, a wręcz dziwnym stylem bycia – to stereotyp na temat programistów. Na szczęście powoli staje się on tylko niezbyt śmiesznym żartem. Nie zmienia to faktu, że nadal wiele osób dziwi się, kiedy spotyka kobietę z branży IT. Co gorsza, bardzo często również same kobiety twierdzą, że nie nadają się do świata informatycznego i przekonanie to nie wynika z braku predyspozycji, a wyłącznie z lęku przed brakiem akceptacji czy „wtargnięciem” do męskiego grona. Nie da się ukryć, że wśród programistów i testerów nadal przeważają mężczyźni, jednak z roku na rok ta przewaga maleje i posiadanie koleżanek z działu staje się faktem, a nie pozostaje wyłącznie w sferze marzeniem.

Mit #3: Liczy się wykształcenie
Ten mit pokutuje w wielu branżach, jednak w IT brak wykształcenia kierunkowego dla wielu osób stanowi barierę, której nawet nie chcą spróbować przekroczyć. O tym, czy studia informatyczne są przydatne pisaliśmy w tym artykule. Dziś chcemy przypomnieć fakt, w który wielu osobom nadal trudno uwierzyć. Liczą się umiejętności i to przede wszystkim na nie zwracają uwagę pracodawcy. Wykształcenie jest kwestią drugorzędną. Brak dyplomu wcale nie przekreśla szans na karierę w IT.

Mit #4: Kilkanaście tysięcy na start
belt-cash-credit-card-33250
Wysokie zarobki programistów stały się już niemal miejską legendą. W ogólnej opinii powtarzane są stawki, które kuszą wielu. Osoby, które branżę IT wybrały wyłącznie ze względu na pieniądze, bardzo często rozczarowują się już na samym początku. Owszem, zarobki w wysokości kilkunastu tysięcy złotych są jak najbardziej realne, jednak by otrzymać taką pensję, wymagane są nie tylko długie lata doświadczenia, ale też ponadprzeciętne lub bardzo rzadkie i szczególnie pożądane umiejętności. By spełnić te kryteria konieczne są: cierpliwość, chęć do nieustannej nauki i wiele godzin praktyki. Temu podołać mogą tylko najwytrwalsi.

Mit #5: Angielski? Tylko jeśli chcesz pracować za granicą.
Znajomość języka angielskiego, choćby w stopniu podstawowym, w dzisiejszych czasach staje się już oczywistą oczywistością. Wielu osobom wydaje się jednak, że jest to tylko wymóg formalny i że jeśli pracują w Polsce, to język obcy raczej nie będzie im potrzebny na co dzień. Być może w innych branżach tak jest, ale w IT angielski to codzienność. Wynika to z faktu, iż większość języków programowania bazuje właśnie na języku angielskim. Istotne jest również to, że wiele istotnych informacji i nowości z branży najpierw pojawia się w tym języku obcym. Oczywiście, można zaczekać, aż będą one dostępne po polsku, jednak jest to strata cennego czasu.